Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun

Vücudunuz antrenmanlarınıza yanıt vermiyorsa, birtakım genel engeller koymanın vakti gelmiş olabilir.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULUN

UZMANINA SORUN

 Craig Richardson

(S) Craig, göğüs çalışma günlerimde yaptığım ağır presler sebebiyle ön delta kaslarımın çok fazla çalıştığını düşünüyorum. Bazı vücutçular omuz gününde de ön delta kaslarımı çalıştırmam gerektiğini söylüyor ama ben onları aşırı çalıştırmak istemiyorum. Senin düşüncen nedir?

(C) Haklı olduğunu düşünüyorum Geçmişte ben de bazı sorunlar yaşadım. Bir amatör olarak ön delta kaslarımı çalıştırırdım çünkü herkes bana çalıştırmam gerektiğini söylerdi. Sonuç olarak ön delta kaslarım çok fazla büyüdü ve göğsümün daha küçük görünmesine sebep oldu, halbuki göğsüm vücudumun zayıf bir bölgesi değildi. Bu yüzden ön delta kaslarımı çalıştırmayı bırakarak orta ve arka delta kaslarım üzerine daha fazla yoğunlaştım, böylece eşitlendiler. Ön delta kaslarını aşırı çalıştırmak çok kolaydır çünkü göğüs gününde çok fazla çalışırlar. Göğüs çalışması yaptıktan bir gün sonra ön delta kaslarım çok ağrır.

Bu nedenle sana önerim eğer ön delta kasların yeterince güçlüyse, onları bir kenara bırak ve onun yerine orta ve arka delta kaslarına odaklanman.

(S) Dürüst olacağım. Haftada 50 saat çalışan ve çocukları olan biri olarak bazen antrenmanları kaçırdığımı itiraf ediyorum. Beklendiği üzere kesme tahtasındaki ilk vücut kısmı her zaman bacaklar oluyor! Bu alışkanlığı nasıl yok edebilirim?

(C) Maalesef dişini sıkmalısın. Tam bir fiziğe sahip olmak istiyorsanız bacaklar muhakkak çalıştırmak zorunda olduğunuz kısımlardır. Bacakları atlamak kolaydır çünkü haftanın en zorlu antrenmanıdır.

Richardson119-600x330
Bacaklarınızı yorgun olduğunuz için atlama ihtimalinizin daha yüksek olduğu hafta bitişini beklemek yerine, haftanın başında, en zinde olduğunuz zaman çalıştırmanızı öneririm. Ya da, daha fazla zamanınızın olduğu hafta sonlarında da çalıştırabilirsiniz. Böylece onları aradan çıkartmış olacak ve size söz veriyorum kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

(S) Pek çok erkek gibi ben de daha iyi karın kaslarına sahip olmak istiyorum. Çok sıkı çalışıyorum ve ağır geçen antrenmanlarımın sonunda çalıştırmam gerektiğini düşündüğüm son bölge karın kaslarım oluyor. Karın çalışmamın işe yaradığından emin olmak için herhangi bir ipucun var mı?

(C) Elbette, ilk olarak karın kaslarını çalıştır. Eğer onlar senin için bir dertse enerjin yüksekken ilk olarak onları çalıştırmak en iyi seçimdir çünkü böylece spor salonunda sonsuza dek kalacakmış gibi hissetmez veya daha büyük bir vücut kısmını çalıştırdıktan sonra yorulmuş olmazsınız. Bir antrenman sonrasında resmen tükenirim ve eve gidip karın kaslarımı ertesi gün çalıştırmanın neden daha kolay olacağına dair milyonlarca sebep üretirim. Ancak mükemmel karın kaslarına sahip olmak istiyorsanız onlar için zaman ayırmalısınız. Diğer bir taktik de karın kaslarını diğer vücut kısımlarının setleri arasındaki dinlenme periyotlarınız sırasında çalıştırmaktır. sırtınız için farz edelim ki 15 set yaparsanız ve her bir sırt egzersizinden sonra karın kaslarınızı çalıştırırsanız, 15 set karın kası çalışması yapmış olursunuz. Artık suçluluk hissetmeden evinize gidebilirsiniz!

(S) vucutgelistirme.biz internet sitesinde esnemenin antrenmandan önce değil de sonra yapılmasının daha iyi olduğuyla ilgili bir video izledim. Ancak ben sıkı bir antrenmandan sonra kaslarımdaki o sertlik, şişkinlik hissini seviyorum. düzenli olarak esnemek bunu azaltmaz mı?

(C) Esnekliğinizi korumak için düzenli olarak esnemeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Kariyerimin başlarında ben o hatayı yaptım ve şimdi kendi sırtımı bile kaşıyamıyorum. Ayrıca ne kadar esnek olursanız, sakatlanma riskiniz o kadar azalır. Antrenman sonrasında, esnemeye birkaç dakikanızı ayırabilirseniz, daha düzgün bir kan akışı elde eder, hareket aralığınızı arttırırsınız ve çalışan kaslarınızın toparlanmasına da yardımcı olabilirsiniz. Şişkinlik konusunda üzülmeyin. Güzel bir duygu ama işe yaraması söz konusu olduğunda bunu düşünmemeli ve bir sonraki seansına hazır olmak için işine bakmalısın, yani esnemelisin.

Richardson185Craig’in göğüs ve omuz çalışmasıyla ilgili tavsiyesi

“Göğüs ve omuz seanslarım arasında en az iki gün bırakmaya daima dikkat ederim böylece bir antrenmanın diğerini etkilemesi konusunda endişelenmem [çünkü ön delta kasları her iki vücut kısmının çalıştırılmasında da devreye girer]. Eğer bu kas gruplarını arka arkaya çalıştırırsam, ön delta kaslarımı omuz gününde çalıştırmıyor, sadece orta ve arka delta kaslarımı çalıştırıyorum.”

 

 

 

 

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0