Kış Ayları için Beslenme İpuçları !

Kış Ayları için Beslenme İpuçları !

Kışın gelmesiyle soğuyan hava yüzünden grip, nezle gibi basit hastalıklara daha sık yakalanıyoruz.Tıpkı gardrobumuzda değişiklik yaptığımız gibi alışveriş listelerinde de bazı değişikliklere gidilmesi şart!

Özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek önemli. A,C,E vitaminleri ve çinko, selenyum , demir , magnezyum , kükürt, potasyum minerallerinin alımı arttırılmalı. Yumurta , karaciğer , balık , havuç , brokoli , kuşkonmaz, ıspanak , pırasa , lahana, soğan , sarımsak ,koyu yeşil sebzeler , greyfurt , nar , limon , sivri biber mutlaka günlük tüketiminizde yer almalı.

Sabahları 1 su bardağı limon-bal-tarçınlı ılık suyla başalyıp gün içerisinde sık sık su ve bitki çayları tüketilerek sıvı dengesi korunmalı. Bitki çayı olarak kuşburnu , ekinezya , yeşil çay, adaçayı , ıhlamur ya da baharatlı çaylar tercih edilmeli. Çayların içine limon dilimi ya da limon suyu/ mandalina suyu ile tane karabiber ve dal tarçın eklenerek etkinliği arttırılabilir.

Taze sıkılmış meyve ve sebze sularını kullanmak da önemli. Havuç – nar – greyfurt karışımı ve brokoli-ıspanak-kereviz sapı suyu yenilenmeniz için birebir olacaktır.

Yemeklerde pul biber , karabiber gibi baharatların kullanılmasıyla dönemsel olarak metabolizma hızı ve yağ yakım hızı artacaktır. Yine gün içerisinde kafeinli içeceklerle vücut uyarılıp yağ yakım hızı arttırılabilir.

Fiziksel aktivitenin azaldığı ve metabolizma hızının yavaşladığı bu dönemde aşırı yağlı ve şekerli besinlerden kaçınmalıyız.

728-90

YORUMLAR

WORDPRESS: 0