Karbonhidrat tozu (kilo aldırıcı, gainer) nedir, nasıl kullanılır?

Karbonhidrat tozu (kilo aldırıcı, gainer) nedir, nasıl kullanılır?

Yazı No: 24

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Karbonhidrat tozu (kilo aldırıcı, gainer) nedir, nasıl kullanılır

            Karbonhidrat tozları (diğer adıyla kilo aldırıcılar veya gainerlar) nedir, nasıl seçilir ve nasıl kullanılır.

Karbonhidrat tozu nedir

            Genellikle kilo almakta zorlanan kişiler tarafından tercih edilen karbonhidrat tozları protein tozlarına benzer. İkisi arasındaki temel fark protein tozlarında sadece protein içeriği bulunurken, kilo aldırıcılarda ağırlıklı olarak karbonhidrat ve protein içeriğinin “birlikte” bulunmasıdır.

Karbonhidratın kilo almayla ilgisi nedir

            Besinlerin kalori değerleri karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşur. Kilo almakta zorlanan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri yeterli proteinin yanında yüksek karbonhidrat tüketmektir. Eğer kilo almakta zorlanıyorsanız ve yeterince karbonhidrat tüketmiyorsanız tartıda istediğiniz sonuçları görmeniz maalesef mümkün değildir.

Karbonhidrat tozu seçilirken nelere dikkat edilmelidir

            Kilo aldırıcılardaki karbonhidrat içeriğinin büyük kısmı şeker ile sağlanır. Bu sebeple önce vücut durumunuzu belirleyip, ürün seçiminizi vücudunuza göre yapmanız en doğrusu olacaktır. Örneğin kilo alırken yağlanmaya da müsait bir vücudunuz varsa şeker oranı daha düşük olan ürünlere yönelmek mantıklı olacaktır. Diğer yandan “ne yersem yiyeyim yağlanmıyorum” diyenlerdenseniz opsiyonlarınız daha fazla olacaktır.

            İkinci nokta ise karbonhidrat tozunun yanında whey kullanıp kullanmayacağınızdır. Eğer elinizdeki üründen aynı zamanda yüksek protein içeriğiyle de faydalanmak istiyorsanız iki yönüyle de öne çıkan ürünlere yönelmelisiniz. Bu ürünler genelde şeker oranı düşük olan kilo aldırıcılardır.
Örneğin: Xpro Premium Maxx ve Optimum Pro Gainer
Karbonhidrat ürünlerin detaylı incelemesini protein7.com adresinden sağlayabilirsiniz.

karbonhidrat-tozu-gainer-kilo-almaKarbonhidrat tozları ne zaman kullanılabilir

            Sabah kalkar kalkmaz, antrenmandan önce ve antrenmandan sonra gibi 3 temel kullanım zamanı mevcuttur fakat kilo almakta gerçekten zorlanıyorsanız önerim sabah ve antrenman sonrasını boş geçmemenizdir. Su ve süt gibi içeceklerle birlikte tüketimi sağlamak mümkündür fakat burada önerim su olacaktır.

            Önümüzdeki dönemde incelememi istediğiniz supplementleri yorum şeklinde iletebilirsiniz. 

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0