Kas Kazanımı İçin Organik Beslen

Kas Kazanımı İçin Organik Beslen

Düzgün bir vücut geliştirme diyeti çok önemlidir. Organik beslenmek de sizi besinsel anlamda bir adım öne çıkarabilir. 

Normalde, “suçsuz yiyecekler”den bahsederken, aslında yağsız protein, sağlıklı yağlar ve temiz bir diyetin benzer özelliklerine gönderme yapıyoruz. Çevre kirliliğine ve küresel ısınmaya gittikçe artarak özen gösterildiği için, deneyimli vücutçular yedikleri proteinin yalnızca miktarına ve kalitesine değil aynı zamanda hayvanlara nasıl muamele edildiğine ve bu durumun genel çerçeveye nasıl etkisi olduğuna da dikkat etmektedirler.

O sağlıklı proteinini dünyaya ve hayvanlara olabildiğince az miktarda zarar vererek elde etmek bizim hedefimiz olmalıdır. Hayvanların, sizlere kas dokularından amino sağlamak için ölmek zorunda olduğu aşikardır. Ancak üreticiler bu hayvanların sizin fırınınıza girmek üzere çıktıkları yolda çok da acı çekmemelerini sağlayabilirler.  İşin ekstrası, hayvan dostu olan yiyecek aynı zamanda çevre dostudur.

Belki de tüm yiyeceklerin bu şekilde üretilmesini, tavukların açık kafeslerde zıplayıp sıçramasını, doyasıya gıdaklamasını istiyorsunuzdur ama durum şimdilik bu şekilde değil.  (Size trajik fotoğraflar göstermeyeceğiz, fakat size şu kadarını söyleyeyim evcil kedinize ya da köpeğinize bu şekilde muamele yapılmasını istemezdiniz!) Hayvanlara etrafta dolaşmaları için yeterince alan sağlamak, bu etlerin geleneksel olarak yetiştirilen hayvanlardan daha fazlaya, bazen çok daha fazlaya mal olacağı anlamına gelmektedir.  Geleneksel yöntemlerde büyük besi üniteleri ve kas gelişimini hızlandırmak için hormon ve antibiyotik enjekte edilmiş hayvanlar mevcuttur.  Dışarıya erişimleri sağlanmıyor, küçük kafeslere hapsediliyorlar. Hayatınızda verdiğiniz pek çok kararda olduğu gibi, kullanılan yöntemle ilgili olarak da aynı noktaya varılıyor: yararları mı ağır basıyor, maliyeti mi?


DANA ETİ

Anahtar kelimesi: Organik, otla beslenmiş

Ne demek:  Organik olarak yetiştirilen ineklerin meraya erişimi olmalıdır (yani tahıl yerine ot yemelidirler. mideleri tahılın sindirimine uygun değildir.) ve bu meralarda ne böcek ilacı ne de gübre olmalıdır.   Organik ineklere, hormon ya da antibiyotik enjekte edilmemektedir.

Yararları:  Organik biftekler geleneksel dana etine nazaran daha fazla vitamin (beta- karoten ve E Vitamini gibi) ve sağlıklı omega 3 yağ asidi içermektedir.  Ayrıca, Journal of Dairy Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, organik dana etinin önemli ölçüde konjuge linoleik asit (CLA) içerdiği bulunmuştur. CLA, kas gelişimini artıran ve yağı özellikle de karın bölgesinde azaltan başka tür bir sağlıklı yağdır.


 

TAVUK

Anahtar kelimesi: Organik (açık alanda yetiştirilenden daha iyi)

Ne demek:  Tavuklar organik yem ile (yani otomatik olarak hayvansal yan ürünler içermeyen yem) beslenmelidir. Bu hayvanlara antibiyotik verilmemiş ve insanca muamele edilmiş olmalıdır. Tavuklar kümeslerde yaşamamalı, açık alana erişimleri olmalıdır.  Bir uyarı: Organik tavuk çiftçiliğinde “açık alan”ın ne anlama geldiğine yönelik bir kural yoktur.  Güneş ışığının düştüğü, etli solucanlarla ve etrafa yayılmış tahıllarla dolu bir arazi yerine, beton bir alan da olabilir.

Yararları:  Yayınlaşmış bir araştırma, organik tavuğun sizin için geleneksel olarak yetiştirilen tavuktan daha yararlı olduğunu henüz ortaya koymamıştır.  Ancak, daha az stres yaşayan kuşlar daha lezzetli oluyor.  Ayrıca çevre üzerinde de daha az negatif etkileri oluyor.


 

YUMURTALAR

Anahtar kelimesi: Organik (kümes dışında ya da açık alanda beslenenden daha iyidir)

Ne demek:  Açık alanda üretilen yumurtalar çok fazla düzenlemeye tabi kalmaz ve organik yumurtalar daha sağlıklıdır.  Organik yumurtalar için tüm diğer gereksinimler, yukarıda organik tavuk için belirtilen gereksinimlerle aynıdır.

Yararları:  Meralara erişimi olan tavuklardan elde edilen yumurtalar, geleneksel olarak elde edilen yumurtalardan daha çok vitamin (özellikle de E vitamini ve beta-karoten) ve Omega-3 yağ asidi içermektedir.  Ancak, bu değerleri özellikle yumurtaların de sağlıklı yağ içerini artırmanın başka yolları da vardır. Omega 3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar sizin için iyidir. Fakat bu yumurtalara organik tavukların kuluçkaya yattığını düşünmeyin.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0