Kas Fizyolojisi

Kas Fizyolojisi

Merhaba arkadaşlar, geliştirmek istediğimiz bölgemizin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmemiz bize birçok konuda yardım sağlayacaktır . Bu konuyu yazarken sadeleştirmek için çok uğraş verdim. Amacım sizin daha kolay yoldan anlayabilmeniz. Bu yüzden makalemi tıp terimlerinden elimden geldiğince ayrıştırmaya çalıştım.

Kas hücrelerini incelediğimizde öncelikle düz kas, kırmızı(çizgili) ve kalp kası kas olarak 3’e ayrıldıklarını görüyoruz. Düz kaslar genelde organların etrafında bulunan, bizim isteğimiz dışında çalışan hücrelerimizdir. Bu yüzden ben konu olarak anlatmak istemedim. Gelelim bizim konumuza…

Çizgili Kaslar: Tip 1 ve Tip 2 olarak 2’ye ayrılır. Tip 1 çizgili kaslar daha yavaş çalışır. Daha çok maraton koşucuları gibi dayanıklılık isteyen sporlarda tip 1 çizgili kaslar çok önemlidir. Tip 2 kaslar ise daha hızlı çalışırlar fakat dezavantajı daha çabuk yorulurlar. Örneğin; bir çitada tip 2 kaslar çok yoğundur.

Tip 1 ve Tip 2 kaslar insan vücudunda karışık halde bulunur. Bunları kendi isteğimizle geliştirebiliriz. Örneğin; dayanıklılık sporu yaparsak tip 1 kaslarımız gelişir, daha ani güç gerektiren sporlarda (fitness gibi) tip 2 daha çok çalışır. Fakat bu kaslarımızın sadece gücünü arttırabiliriz, sayısını arttıramayız. Ne yazık ki bu olay tamamen genetik!!!!!!!!

Örneğin; Usain Bolt’ta tip 2 kasların aşırı derecede yoğun olduğunu söylememiz gerekir. Bu onun genlerinde var. İstediğimiz kadar antrenman yapalım, onu bu konuda geçmek çok zor olacaktır çünkü genetiği bu işi yapmaya çok yatkındır.

Ben size bu konuda biraz tüyo vermek istiyorum arkadaşlar. Şimdi size bir öneride bulunacağım!

Örneğin; bir triceps (arka kol) hareketinde, mesela push down (yukarıdan aşağıya barı çekme) 12 tekrar yapıyorsanız 12.tekrarı yaptıktan sonra aynı hareketi 3 defa yarım olarak yapmanızı öneriyorum. Böylece tip 1 (dayanıklılık) kaslarınız da gelişecek. Daha dengeli ve orantılı bir vücudunuz olacak. Örnekler çoğaltılabilir.

Sağlıklı günler dilerim 🙂

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0