Kafein ve Spora Etkileri

Kafein ve Spora Etkileri

Çoğu günümüz insanının tutkusudur aslında kafein. Farkında olmadan birçoğumuz kafeine bağımlı yaşarız aslında. Birçok çalışan, sabahları zinde hissetmek ve kendine gelmek  amaçlı ilk önce kahveye başvurur. Hatta kahvaltı yapmayıp sadece kahve tüketen birçok insan vardır çevremizde. Peki acaba kafeinin daha az bilinen başka faydaları da var mı, sporda nasıl kullanabiliriz, yazımızda bunlara değineceğiz.

Öncelikle hepimizin bildiği gibi kafein tüketmenin sayısız yolu vardır. En basiti tabi ki kaliteli kahvelerle kafein almak olabilir. Günümüzde supplement endüstrisi de kafeine karşı duyarsız kalmamış ve birçok üründe kafein kullanımı yaygınlaşmıştır. Kafeini bu kadar değerli yapan özelliklerinden birincisi uyarıcı özelliğidir. Özellikle spor yapan bireyler üzerinden gidecek olursak zihin-kas bağlantısı dediğimiz olgu sporda çok önemlidir. Vücut geliştirmeciler ağırlık çalışırken konsantre olup odaklanmalı, setlerde her bir tekrarı hissederek kaldırmalıdır. İşte bu noktada kafein odaklanma kabiliyetimizi arttırıp setlere ve ağırlıklara daha fazla konsantre olmamızı sağlar. Ayrıca kafeinin sporcularda dayanıklılığı ve fiziksel kapasiteyi de arttırdığı birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Kafein özellikle antrenman öncesi alındığında kas ağrılarının şiddetini azaltıp sizin daha iyi ve verimli bir antrenman çıkarmanızı sağlayabilir. Bu nedenle pek çok supplement üreticisi pre workout (antrenman öncesi) nitrik oksit ürününe kafein eklemekten kaçınmamıştır. Kafein, siz ağırlıkların altında çalışırken ağrı eşiğinizi yükseltip belki de daha fazla ağırlık kaldırmanıza bile neden olabilir.

Ayrıca kafeinin sporcuları etkileyen bir diğer özelliği termojenik (vücut ısısını arttırıcı) özelliğinin olmasıdır.  Kafein bu sayede sizin vücut ısınızı arttırarak yağ yakımınızı dolaylı yoldan hızlandırabilir. Bu sayede de kafein birçok yağ yakıcı supplement ürününün içeriğinde bulunmaktadır. Ayrıca bazı araştırmalara göre metabolizma hızlandırıcı etkiye de sahiptir kafein.

kafein 3Tüm bunlarla birlikte “peki kafeini ne kadar tüketmeliyiz” sorusu akla gelmektedir. Kafeinin azı karar, fazlası zarardır. Genellikle kişilerin kafein hassasiyetine göre değişmekle birlikte çoğu sporcu için 300-500 mg arası kafein yeterli olacak ve temkinli doz olarak kabul edilebilecektir. Genellikle bir fincan kahvede 100 mg kafein bulunur. Spordan yaklaşık yarım saat önce büyük 1-2 fincan kahve tüketmek performans arttırımı için yeterli olabileceği gibi, ekstra kafein hapları da belirtilen dozları aşmamak suretiyle kullanılabilir. Ayrıca bahsettiğimiz şekilde nox ürünleri veya yağ yakıcı supplementlerle de kafein alınabilir. Yalnız eğer bu şekilde bir supplement kullanılıyorsa gün içerisinde ekstra kafein tüketimine dikkat etmek gerekir. 600 mg dan sonra kafeinin yan etkileri oluşabilir. Ayrıca kafeini enerji içeceklerinden tüketmek hiç de sağlıklı bir yöntem değildir. Spor için özel amaçlı üretilmiş içecekler dışında süpermarketlerde satılan kutu enerji içeceklerini spor öncesi kullanmak pek tavsiye edilen bir yöntem değildir.

hydroMuscletech Hydroxycut Hardcore Elite: Muscletech firmasının uzun yıllardır dünyada fenomen haline gelmiş ve en çok satan yağ yakıcı listelerinde hep en önde olan ürününün son versiyonudur. Ürün özellikle son yıllarda etkileri ile yağ yakıcı besin desteklerinde yer almaya başlayan yeşil kahve çekirdeği içerir. Yeşil kahve çekirdekleri içlerinde bulunan klorojenik asit ile yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Ürün aynı zamanda yine yağ yakımında etkili olan kafein ve bir miktar da l-karnitin içeririr. Hem iştah azaltıcı hem de termojenik etkileri olan bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

burnerHardline Burner: Türkiye’nin önde gelen supplement üreticilerinden Hardline markasından termojenik özellikli yağ yakıcı üründür. İçeriğinde Güney amerika’da yetişen ve metabolizmayı hizlandırıp yağ yakımında etkili olan Guarana bitkisi, performans arttırıcı kafein ve taurin ile birlikte yine enerji verici ve yağ yakıcı yeşil çayı da barındıran güçlü bir üründür. Hem spor öncesi performanslarını arttırmak isteyenler için hem de yağ yakmak isteyenler için güzel bir alternatif üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

4d4 Dimension L-Carnitin Shot: Özellikle pratik kullanımı ile dikkat çeken, spordan önce bir şişe alındığında enerji arttırıcı ve yağ yakımını destekleyici üründür. İçeriğinde 3000 mg gibi kuvvetli bir dozda l-karnitin bulunduran üründe yine enerji desteği olarak hem taurin hem de kafein kullanılmış. Ayrıca b vitaminleri ile de vücudun enerji merkezlerini uyarıcı etkisi bulunmaktadır.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0