İkinci Tekrarların Önemi

İkinci Tekrarların Önemi

tekrarların önemi Vücudunuzda tam bir şok etkisi yaratmaya hazırsanız, bir gün içerisinde aynı vücut kısmınızı iki kez çalıştırmayı deneyin. Ağırlık ve ebat kazanmaya çalışıyorsanız, sağlıklı kütle geliştirici yiyeceklerden ikinci kez yardım istemek yalnızca vücut geliştirme ilginizle alakalı bir konu değildir, doğrudan doğruya bir emirdir. Çocukken bize söylendiği gibi büyümek için daha çok yemek gerekir. Ayrıca, sizin gibi büyümekte olan biri için daha fazlasını istememek kabalık olacaktır.

Evet bu yazıda aynı yaklaşımı sizin antrenmanınıza uygulayacağız. Lisede futbol oynadığınız günleri hatırlarsanız, günde iki kez yapılan maçların Cuma gecesi maçları olması beklenirdi. Ancak şu anda bahsettiğimiz ‘günde iki kez’ler, bir antrenmanın herhangi bir kas grubu için yeniden ve aynı şekilde çalıştırmanızla ilgilidir.

 


NEREDEYSE AYNI

Egzersizleri değiştirirseniz, kaslar hafif farklı bir lif setiyle tepki vermek zorunda kalacaktır, bu da sakatlanmaya yol açabilir. Sakatlanma ihtimali tekrarlarınızı yüksek tuttuğunuzda, yaklaşık 15 kadar ve setleriniz her egzersiz için üçten fazla olmadığında azalacaktır. Bu yüzden bir kası iki kez çalıştırıyor olsanız da, onu iki kez tüketmiş olmazsınız. (Sadece onu ciddi derecede incitmek istersiniz).

Bir kas neden günde iki kez çalıştırılır? Araştırmaya göre kası iki kez çalıştırmak gün içerisindeki daha uzun pompalama sağlandığından kas büyümesini tetiklemektedir. Glikojeni, kasta depolanan karbonhidratı neredeyse iki katına çıkartarak kas öbeklerine iki kat fazla su gitmesini sağlamış olursunuz.
Araştırma ayrıca kası en az iki kez çalıştırmanın, ayrı lif içerisindeki mitokondrinin (bazen hücrenin güç merkezi olarak da bilinir) gerçek yoğunluğunu arttıracağına da işaret ediyor. Bunun da kas lifinin ilk önce yemek masasına geri döndüğünüz gerekli besinleri sindirmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır; yani, vücudu anabolik bir durumda tutmak için iyi ve sık yediğinizden emin olun.

 

SIRAYI KORUMA

Egzersizleri aynı tutmaktan bahsettik, ancak bu bir sonraki hafta yine aynılarını yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Her ‘günde iki kez’ antrenman seansında benzer egzersizleri yapmanız yeterli. Neyse ki, aynı sırayla yapılmaları gerekmiyor. Sabah seansında bench presten önce flyes egzersizini yaptıysanız, ikinci antrenmanda sırayı değiştirebilir ve flyes hareketini ön yorma hareketi olarak değil de, hedef kası ısıtma aracı olarak kullanabilirsiniz.

Yöntemlerden bahsetmişken, bu tür çalışma günlerinde yoğunluk tekniklerini dahil etmeyin. Vücut kısmı başına düşen arttırılmış sıklık ve hacim bir şok yaratmak için yeterlidir. Kas gücünüz tükenene ya da daha da ileri gidene kadar çalıştırmanıza gerek yoktur. Bu tekniğin arkasındaki fikir, belirli bir kası belirli bir günde iki katı çalışmaya maruz bırakmak ve bu sayede benzersiz bir uyarıcı tepki ortaya çıkarmaktır. Tabiki bu antrenman şekli sizin spor sürenizi arttıracak ve daha çok protein ihtiyacı duymanıza yardımcı olacaktır. Kasın 2-4 saatlik süre içerisinde maruz kaldığı ortam kas büyümesini, metabolizmayı ve yağ kaybını arttırmak için yeterlidir.

caseinOptimum Casein Gold Standard: Dünyanın en çok satan markalarından olan Optimum’un uzun yıllardır tercih edilen ürünüdür. Yüksek glutamin içeriği ve içinde bulunan süt proteini ile ekstra sindirim enzimleri uzun sürelerce kaslarınızı besleyecektir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0