5 Adımda Hedefe Ulaşmak

5 Adımda Hedefe Ulaşmak

5 Adımda HEDEF!

“Ne kadar zamanda böyle vücuda sahip olabilirim?”

Spor salonuna gidenler iyi bilirler, spora yeni başlayanlar hayal ettikleri vücuda sahip kişileri karşılarında görünce çekinmeden soracakları ilk soru ; “Ne kadar zamanda böyle olurum?”

Sorunun cevabını yanlış kişide arıyorsunuz, çünkü cevap sizsiniz!

  1. Doğuştan gelen iyi bir anatomi

Eğer doğuştan iyi bir vücut tipine sahipseniz çok şanslısınız demektir. Çünkü hayal ettiğiniz vücuda diğer kişilerden daha hızlı ulaşacaksınız.

  1. Sıkı ve Düzenli Antrenman

Haftada en az 3-4 kez sıkı antrenman yapmazsanız, hayal ettiğiniz vücuda ulaşmak biraz gecikecektir.
fitness-saglikli-beslenme

  1. Sağlıklı Beslenme

Antrenman yapanlar, yapmayanlara oranla daha çok ve daha sağlıklı beslenmeli. Özellikle antrenman öncesi ve sonrasında tükettiği besinlere çok dikkat etmeli.

Antrenman öncesinde; Güçlü bir antrenman geçirmek istiyorsanız antrenmandan 1-2 saat önce kas ve karaciğerinizde glikojen depolarını dolduracak ve kan şekerinizi yükseltecek besinler tüketmelisiniz.

Antrenman sonrasında; Temel amacı boşalttığınız glikojen depolarını yeniden doldurmak ve protein sentezlenmesini başlatmaktır.

  1. Uyku Düzeni

Spor  ile ilgilenen bireylerin geceleri en az 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Beynimiz büyüme hormonunu en çok geceleri salgılamakta ve 02:00 ile 04:00 arasında maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Kaslarımızın büyümesini kolaylaştıran uyku sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Uyku salgılanmaya başlayan hormonlarımız vücudumuzda yağ yakımından tutunda kas onarılması gibi vücut gelişimimiz için etkili bir çok unsuru sağlamaktadır.
hedefe-ulaşmak

  1. Sabır (En önemlisi)

En önemlisi sabır dedim, çünkü yeni başlayanların beklentisi biraz yüksek. 1, 2 ayda hedefledikleri vücuda ulaşmayı bekliyorlar, ulaşamayınca da sırasıyla hayal kırıklığı ve pes etme ardı ardına geliyor.

Eğer sabırlı ve yukarıda yazılan 5 maddeyi aksatmadan yapabilecek kadar azimliyseniz hayal ettiğiniz vücuda çok da uzak değilsiniz demektir.

yazar olmak

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0