Güç Yığını

Güç Yığını

Kuvvetiniz sadece o büyük üç kaldırışı yapmakla artmaz.  Sizi daha kuvvetli yapması için antrenmanınızda kuvvet kaldırışı, kas tamiri ve destekleme yaklaşımını benimseyin.

(S) Bench pres antrenmanına biraz ışık tutabilir misiniz? Maksimum tek tekrarımı artırmanın en iyi yolunun sadece bench pres yapmak ve sadece setler ve tekrarlarla oynamak  olduğunu okudum, ancak diğerleri de daha kuvvetli olmak için çeşitli asistan egzersizler yapılmasını savunuyor.  Siz hangi düşünce ekolündensiniz?

(C) Doğal olarak bench presi vurgulamak ve çalışmanın geri kalanını onun ekseninde planlamak istersiniz.  Ancak dünyanın en iyi bench presçileri genellikle en çok bilinen asistan egzersizleri kullanır.  Bunların ilki yer presidir, bir güç rafının içinde yere yatarsınız ve dirseklerini yere değene dek ağırlığı indirirsiniz. Bu bench presin en üst aralığında kısmi bir tekrar yapmak gibidir.

İkinci en çok kullanılan asistan egzersizde  standart bench pres pozisyonunda oturursunuz, ancak ortağınız birbirine bantlanmış iki telefon rehberini göğsünüzde tutar.  Halteri kitaplara değene dek indirirsiniz sonra geriye preslersiniz.  Yine, bu egzersiz üst kısımda çalışır, ki bu hareket alanının birçok seçkin ağırlıkçının en zayıf olduğu kısmıdır (göreceli konuşuyorum).  Eğer en zayıf bölgenizi kuvvetlendirebilirseniz, maksimum tek tekrarınızı artırabilirsiniz.

GÜÇ-YIĞINI-1(S) Ben bir ağırlık kaldırma fanatiğiyim ancak her zaman aşırı antrenman tuzağına düşüyorum, bu da sonuçta kuvvetimi kaybetmeme yol açıyor.  Bana daha hızlı iyileşebilmenin sırlarını verebilir misiniz?

(C) Eğer aşırı antrenman yapmışsanız ekstra dinlenmenin yerini hiçbir şey tutamaz, ancak ben bu iyileşme ve tamir sürecini hızlandırmak üzere bir iki yönteme başvururum.  Malzemeniz hazırda olmayabilir ancak ben antrenmandan hemen sonra acıyı dindirmek için 15 dakika kadar buz gibi suyla dolu bir küvete otururum. Siz de dayanabildiğiniz soğuklukta suyla duş alabilirsiniz. Bundan 2-3 saat sonra kan dolaşımını canlandırmak ve iyileştirici işlevi olan besin ögelerinin kaslara ulaşımını sağlamak için, Epsom tuzu katılmış sıcak suyla dolu bir küvette banyo yaparım.

Eğer siz de bunu yaparsanız, sıcak suda 20 dakikadan uzun kalmadığınızdan emin olun.  Daha uzun süre kalmak gerçekte kan dolaşımınızı durdurabilir.

Ayrıca ben derin doku masajına sıkı şekilde inanırım ve her Çarşamba uygulatırım.  Bu tür bir sert masaj boynunuzda oluşan düğümlerden kurtulmak ve ağır antrenmandan sonra kaslarınızın kısalmamasını temin ettiğiniz için sakatlıkları önlemek açısından çok iyidir.

 

(S) Bu kadar geniş bir destek ürün yelpazesinin arasında, sizce hangisi kas geliştirmekten ziyade özellikle kuvvet açısından daha etkilidir?

(C) Sanırım vücut geliştirme ve kuvvet artırmak için tasarlanan destek ürünlerde oldukça fazla miktarda çakışmalar mevcut.  Her iki tür ürün de proteini ilk önce ve en fazla gerektiriyor.  Muscle-Tech sponsorluğunda bir sporcu olarak  ben, günde iki kez glutaminin yanında gün içinde epeyce Nitro-Tech Marka protein tüketiyorum.

Ham güç konusunda, ağırlık kaldırma çalışmalarım öncesinde GAKIC alarak maksimum kuvvetimde artış sağladım.

Bu destek, daha dolu kas hücrelerini teşvik etmesiyle ve böylece kas sıkma kuvvetinizi artırmakla tanınan L-arginin içeriyor.  Ben sadece 1RM’mi artırmakla kalmadım, eskiden sadece üç tekrar yapabildiğim ağırlıklarla şu anda dört ya da beş tekrar yapabiliyorum.  Set aralarında ayrıca Intra Vol de alırım, bu ürün pankreastan salgılanan insüline yardım etmesi ve böylece sizin de ağırlık kaldırma enerjinizi daha uzun süre sürdürebilmeniz için tasarlanmıştır.  Ayrıca çalışmamdan hemen sonra kreatin ve  LEUKIC marka amino asit lösin de kullanıyorum, çünkü kuvvet artırmak ne kadar iyi iyileştiğinizle doğrudan ilişkilidir.  Bu ürünlerin kaslarınızı daha güçlü hale getirdiği fazlasıyla kanıtlanmıştır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0