Greyfurt Suyunun Mucizesi

Greyfurt Suyunun Mucizesi

 Yeni moda diyetlerin yıldızı olmasının yanı sıra, greyfurt pek çok nedenden dolayı günlük yeme düzeninizin bir parçası olmalıdır.

Vücudunuza yalnızca besin sağlamanın da ötesinde pek çok yarar sağlayan bir sürü yiyecek vardır. Bunlara “işlevsel yiyecekler” diyoruz ve bunlardan bazıları, örneğin yumurta, ıspanak soya, diğerlerine göre daha kuvvetlidir. Tabi bir de greyfurt var. Aslında diyet yiyeceği olarak ya da restoranlarda yarısı yenen kahvaltı çeşidi olarak bilinse de bu narenciye meyvesi en güçlü işlevsel yiyecekler arasında oldukça güçlüdür. Greyfurt (ve suyu) esasında o kadar etkili ki bazı ilaçları parçalayan çeşitli enzimlerle etkileşime geçerek ters ve potansiyel olarak tehlikeli tepkimelere neden olabilmektedir. Kolesterol düşürücü herhangi bir ilaç kullanmadığınızı, (kullanıyorsanız da diyetinize greyfurdu katmadan önce doktorunuzla konuştuğunuz) ve bu narenciyenin diğer etkileri ile ilgilenmiş olabileceğinizi farz ediyoruz.+ Etkilerinden birisi, kilo vermenize yardımcı olmasıdır.

Journal of Medicinal Food’da yayınlanan bir araştırma, günde yarım greyfurt yiyen ya da 60 ml %100 greyfurt suyu içen deneklerin, 12 haftalık süreçte yaklaşık 5 kilo verebilmektedir. Diyetlerinde
herhangi bir değişiklik ve ekstra egzersiz yapmadıkları göz önüne alınırsa bu muhteşem bir sonuçtur. Yeni bir araştırma, başka yararını da ortaya koymuştur. Yağ yakma vaadi kadar “seksi” bir yarar olmasa da lütfen sabredin. Japon bilim insanları, koenzim Q10 (CoQ10) alımını greyfurt suyu ile desteklediğinizde takviyenin daha da zenginleştiğini keşfetmişlerdir. Bu bilgiler çok önemlidir. Çünkü CoQ10, yalnızca kardiyovasküler sağlıkta değil aynı zamanda enerji oluşumunda yer alan önemli bir antioksidandır. CoQ10’un doğal olarak üretimi yaş ilerledikçe azalmaktadır; bu koenzimi takviye yoluyla almak iyi bir fikirdir. Ancak emilim çeşitli nedenlerle sınırlandırılabilir. Örneğin, CoQ10 lipofilik bir bileşendir. Bu da yağ mevcut olduğunda çok iyi emildiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yemekle birlikte almanızı bu yüzden öneriyoruz. Fakat greyfurdun bazı
ilaçları parçalayan enzimlerle etkileşime girmesinin yanı sıra, sindirim sistemindeki belirli proteinlerle etkileşir ve CoQ10’un daha çok emilmesini sağlar. Antrenman antenizi artırmak ve daha uzun süre çalışmak isterseniz, yalnızca gün de iki kez 100-200 miligram CoQ10 takviyesi almayın bu takviyeye aynı zamandan bir bardak ferahlatıcı %100 greyfurt suyu ekleyin.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0