Glutamin ve Faydaları

Glutamin ve Faydaları

Glutamin ve yararlarıGlutamin , vücutta en çok bulunan amino asittir. İskelet kaslarındaki amino asit havuzunun %60’ı ve vücutta sirkülasyonda olan toplam amino asitlerin de %20’si glutamindir.

Böbreklerde amonyak üretilmesinde  temel oluşturur. Beyin oksidasyonu (oksijenlenme) için kaynak sağlar, gastrointestinal bölge ( sindirim kanalı ) için yakıt sağlar , ayrıca immün ( bağışıklık)sistemde rolü vardır.  Stres ve katabolik hastalıklar sırasında glutamine ihtiyaç artar.Yara iyileşmelerinde , karaciğer yaralanmalarında , immün sistem fonksiyonlarında  , intestinal ( sindirim yolu )  enfeksiyonlarında glutamin desteği yararlı olmaktadır. Yüksek dozda alınmasıyla gut atakları önlenmekte , normal bağırsak durumunun devamı sağlanmakta ve bakteriyel translokasyonu (yerleşmesi) önlemektedir.  Elzem olmadığı kabul edilmesine karşın yararlarına dayanılarak günümüzde elzemliği tartışılmaktadır.


 

Kimler kullanmalıdır? Kimler kullanabilir?

Son 10 -15 yıldır glutaminle ilgili yapılan çalışmalar gösterimştir ki ; yaralanmalar , travma , yanıklar , kanser tedavisinin yan etkileri , amelyat sonrası yara iyileşmesi durunlarında glutamin kullanılması faydalı olmuştur.

Glutamin aynı zamanda suplement olarak , halter vücut geliştirme, dayanıklılık ve diğer spor türlerinde kas geliştirme amacıyla kullanılmaktadır.

Neden kullanılmalı? Faydaları nelerdir?

Yapılan bir çalışmaya göre ; oral supleman olarak glutamin alımı adenohipofiz bezini uyararak plazmadaki büyüme hormonu  düzeyini yükseltebilir. (Welbourne, TC (1995), “Increased plasma bicarbonate and growth hormone after an oral glutamine load”, The American journal of clinical nutrition (American Journal of Clinical Nutrition, Vol 61, 1058-1061, Copyright © 1995 by The American Society for Clinical Nutrition, Inc: American Journal of Clinical Nutrition) 61 (5): 1058–61, PMID 7733028)

Abdominal operasyon sonrası , yüksek glutamin içerikli parenteral beslenme tedavisi uygulanan hastaların ,hastanede kalış sürelerinin kısaldığı gözlenmiştir.Hiçbir yan etki gözlenmemiştir. (Morlion, Bart J.; Stehle, Peter; Wachtler, Paul; Siedhoff, Hans-P.; Köller, Manfred; König, Wolfgang; Fürst, Peter; Puchstein, Christoph (1998), “Total parenteral nutrition with glutamine dipeptide after major abdominal surgery: a randomized, double-blind, controlled study”, Ann. Surg. 227 (2): 302–8, doi:10.1097/00000658-199802000-00022, PMC 1191250, PMID 9488531)

Ne kadar ve ne zaman kullanmalıyım?

Sağlıklı bireylerin 20 -30 g. Arası yüksek doz oral glutamin almasının herhangi bir yan etki yaratmayacağı bildirilmiştir.

Çeşitleri ve kaynakları?

Doğal kaynaklarda öncül olarak bulunur. Proteinde bulunan  bu aminoasit ,  böbrek ,karaciğer ve beyindeki amonyak ve glutamik asitten oluşur. Vücuttaki glutamin sentezinin %90’ı kaslarda oluşur.

L-glutamin sığır etinde, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerinde, lahana, pancar, ıspanak, fasulye ve maydonozda bulunur. L-glutamin, aynı zamanda sebze sularında ve fermente gıdalarda az miktarda bulunur.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0