Glutamin Nedir, En Verimli Şekilde Nasıl Kullanılır ?

Glutamin Nedir, En Verimli Şekilde Nasıl Kullanılır ?

Yazı No: 25

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Glutamin nedir, en verimli şekilde nasıl kullanılır

            Supplementleri kısa ve öz biçimde, sporla ilgilenen herkesin anlayabileceği dilde ele aldığım incelemelere karbonhidrat tozlarından sonra glutamin ile devam ediyoruz.

Glutamin nedir?

            Glutamin de en çok bilinen örneklerden olan BCAA’lar gibi bir amino asit çeşididir. Whey, BCAA ve kreatinle birlikte spor yapanların tercih ettiği en temel supplementler arasında yer alırlar. Bu ürünlerle verimli bir şekilde kombine edilebilirler.

 

Glutaminin fitness ile ilişkisi nedir, ne fayda sağlar?

            Hemen hemen her sitede görebileceğiniz klasik cümle şudur: “Glutamin kas hasarını minimuma indirir, iyileşme süresini kısaltır ve yeni kas oluşumunu hızlandırır”. Bunun gerçek hayattaki karşılığı ise şudur; bacak antrenmanı yaptıktan sonra (örnek olarak belirtiyorum, tüm kas grupları için geçerlidir) kaslarınız normalde günlerce ağrıyorken ve kendinizi sabah uyandığınızda yorgun hissediyorken bu kas ağrıları daha çabuk geçmeye başlar, siz de aynı şekilde kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Kullandığım Whey/Bcaa ve glutamin içeriyor, ek olarak almam gerekir mi?

            Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli detay vardır. İlki wheylerin üzerinde yer alan “X gram glutamin ve glutamin öncülleri” yazısıdır. Kutu üzerinde 10 gram glutamin ve glutamin öncülleri yazıyorsa vücudunuz bunun 10 gramını da kullanamaz. Glutamik asit denen ve kutu üzerinde reklamı yapılan miktara dahil olan bu yapının bir kısmı sindirim esnasında vücut tarafından kullanılamaz. Yani alacağınız glutaminde kayıp yaşamanıza sebep olur.

            İkinci nokta ise bu miktarların genelde yetersiz olduğudur. Bunu da balık & kreatin ilişkisi ile açıklamak daha net olacaktır. Balıklarda da kreatin bulunur fakat ihtiyacınız olan kreatini buradan için kilolarca balık tüketmeniz gerekmektedir. Glutamin örneği de buna benzerdir. Ek glutamin ürünleri bunun için vardır ve sıklıkla kullanılır.

Glutaminler ne zaman kullanılabilir?

            Sabah kalkar kalkmaz (off günlerde), antrenmandan sonra ve gece yatmadan önce olmak üzere 3 temel kullanım zamanı mevcuttur. En yaygın kullanım antrenman sonrası ve gece yatmadan önce birer servis glutamin tüketmektir.

            Önümüzdeki dönemde incelememi istediğiniz supplementleri yorum şeklinde iletebilirsiniz.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0