Son Yılların Fitness Değerlendirmesi ve Trendleri

Son Yılların Fitness Değerlendirmesi ve Trendleri

“Yeni yılda kesin spora başlıyorum!” Bu cümleyi birçoğunuzun kurduğundan eminim. Yeni yıldan günümüze yaklaşık 4 aylık bir süreç geçti. Fakat bu düşüncesini gerçekten eyleme dökecekler için bu yazı,  önümüzdeki dönemde spor sevdalılarının gideceği yol haritasını anlatıyor…

2014 yılında, gelişmiş ve oturmuş spor dallarının yanı sıra son 10 yılda hayatımıza giren birçok egzersiz, yeni spor dalları ve antrenman biçimleri gelişim gösterdi. Bunların başında elbette crossfit antrenmanları geliyor. Crossfit, tüm dünyada kalabalık takipçi kitlelerini peşinden sürüklese de, ülkemizde son iki yılda yaygınlık kazanan bir antrenman metodu, hatta yeni bir spor dalı. Crossfit dışında, şehir hayatının götürülerinden biri olan zamansızlık, evde yapılan vücut geliştirme egzersizlerini de 2014 yılının popüler kavramları arasına soktu. Ünlü fitness antrenörleri, YouTube ya da diğer sosyal medya kanallarından evde uygulanabilecek vücut geliştirme derslerini takipçileri ile  paylaştı. Tüm dünyada son yılların en yaygın hastalıklarından biri olan obeziteye bağlı olarak da, yeni cardio metodları insanlar tarafından denendi ve HIIT (High Intense Interval Training) gibi çalışmalar fitness programlarında sıkça yer aldı. Pilates ve Yoga gibi spor salonlarının toplu seansları, şanını spining derslerine bıraktı, yeni açılan spor salonları da övünç kaynağı olarak spining stüdyolarını gösterdi.


2014 yılı, bir anlamda fitness dünyası için yükselme dönemi olarak addedilebilir.  Çevrenizde açılan spor salonlarının sayıca fazlalığından ve donanımsal niteliklerinden bunu kolayca anlayabilirsiniz. 2014’de ise, her sektörde olduğu gibi spor ve özellikle de fitness alanında bir kişiselleşme kendini gösterdi. Son yılların pahalı ama yükselen trendi personal training, bu durumun başlıca göstergesi olarak dikkat çekiyor. Teknolojinin sağladığı bilgiye erişim ve bilgi dolaşımındaki kolaylık, spor yapanlar için kendilerini geliştirme imkanı tanısa da, teknolojinin bir başka getirisi olan tembellikten sporseverler de etkileniyor ve kişisel gelişimlerini kendilerini sağlamak yerine özel spor hocalarına yöneliyorlar.  Geçtiğimiz 2 yılda, yalnızca personal training üzerine kurulu olan spor merkezleri bile açılmaya başlandı. Köklü spor salonları ise, bünyelerine özel ders verebilecek eğitimciler katıyor ve normal üyelikten çok daha pahalı olan özel derslere yöneliyor.

Spor salonları ve toplu etkinlikler açısından durum böyle iken, özellikle erkek sporcuların son yıllardaki tercihi, hacimli ve geniş bir vücuttan ziyade “plaj vücudu” oldu. Asılan posterlerin ebatları, artık Body Building ilahı Arnie’nin bedeni kadar geniş değil, fitness model Lazar Angelov gibi ince ama define olacağa benziyor. Body Building ve Fitness arasındaki ayrım netleşiyor, yüksek ağırlıkların yerini daha düşük ağırlıklar ve fazla tekrar sayıları alıyor. Aynı zamanda ağırlık çalışmalarının daha fazla yer kapladığı spor programlarında, cardio egzersizleri de kendilerine yer buluyor. Yaz aylarına doğru doğal olarak önem kazanacak cardio çalışmalarında, son yıllarda yükselen trend ise Interval Training. En hızlı yağ yaktıran çalışma olduğu bilimsel olarak da kanıtlanan interval training, benim de önümüzdeki yıl yaz aylarına fit bir vücutla girmek isteyenler için ilk önereceğim çalışma biçimi olacak. Eğer spining stüdyosuna sahip bir spor merkezine gidiyorsanız, bu ihtiyacınızı  spining dersleri ile giderebilirsiniz. Spor salonuna gitmeyip kendi işini görenlerdenseniz, haftada 3 gün yapabileceğiniz 20 dakikalık kısa ama etkili Interval cardio antrenmanları tam size göre. Detaylı bir HIIT incelemesi  ve Interval antrenman metodlarını ayrıca yazmayı planlıyorum.

Bu arada; bu da geçtiğimiz yıl benim interval cardio çalışarak yaklaşık 3 ayda kaydettiğim aşama:

anılcan2

Son söz:

Sporcu erkeklerin Arnie’li hayalleri terk etmesinde ve cardio çalışmalarının büyük önem taşıdığı plaj vücuduna yönlenmesinde tek suç  bizim değil. Çünkü spor her ne kadar bireysel tatmin uğruna yapılsa da, karşı cinsin beğeni ve beklentisinin yönelimlerde oynadığı rolü de görmezden gelemeyiz. Siz yine de “ben kaslı erkek sevmiyorum” diyen kadınlara aldanmayın ve spora dur demeyin.

2015 yılı plaj dönemi yaklaşıyor 🙂 mutlu, fit ve sağlıklı geçirmeniz dileği ile..

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0