Ev Yapımı Sporcu İçeceği

Ev Yapımı Sporcu İçeceği

 

Doğru bildiğimiz en büyük yanlışlardan biri de antrenman öncesinde enerji içeceği içmenin iyi olduğu. Tabi ki enerji içecekleri vücuda canlılık veriyor ancak bu işi yapan aslında içerisindeki yoğun kafein. Bir miktar kafein almanın faydalı olduğu kesin ama bir fincan Türk kahvesiyle 55-60 mg kafin alırsınız ve bu sizin için yeterli olacaktır. Çok yüksek miktarlarda kafein almanız kan basıncı çok yükseltir , bir de antrenman sırasında vücudunuza yüklendiğiniz için o sırada da yükselir ve sonuç kalp krizi riski. Bunu yaşamamak için enerji içeceklerini antrenmandan sonra çabuk toparlanmak için tercih edebilirsiniz.

   Antrenman sırasında ise en iyisi sporcu içecekleridir. Piyasada satılan içecekleri kullanabileceğiniz gibi ve daha az katkılı olan ,basitçe hazırlayabileceğiniz bir sporcu içeceği tarifi vereceğim.

 

Tarif 500 ml. İçindir:

1 şişe sade maden suyu,

2 orta boy limon,

1 tatlı kaşığı bal,

Su

Şişe içerisinde malzemeleri karıştırdıktan sonra gazının kaçması için çalkalayın. Antrenmana başalamadan 5 dk. Önce içmeye başlayın. Uzun antrenmanlar için 1 lt. olarak da hazırlayabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Dyt. Esma AKÇA

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0