Eski Çin Sırrı

Eski Çin Sırrı

Eski şifalı otlar üzerinde yapılan yeni bir araştırma normal, sağlıklı kortizol ve testosteron seviyelerine sahip olabileceğinizi gösteriyor.

  Beslenme bilimcileri uzun zamandır vücudun antrenmana karşın tepkimesini arttıracak ideal bir takviye arıyorlar. Yıllardır bunlardan iyi olan pek çoğunun geldiğini, pek de iyi olmayan bazılarının geçip gittiğini gördük. Ancak ara sıra yeni bir bilimsel kanıt, içlerinden bazıları asla tahmin edemeyeceğimiz şekilde işe yarayan eski, hatta antik bileşenleri yeniden canlandırdı. Bu yeniden canlanmanın örneklerinden biri, mabet ağacı ve rhodiola crenulata’nın fiziksel performans arttırıcı etkilerini inceleyen son zamanlarda yapılan bir çalışmada bulundu. Geleneksel Çin tıbbı bu antik şifalı bitkileri hafıza desteği sağlamak ve zihinsel baskıdan kaynaklanan yorgunlukla savaşmak için nootropikler (“akıllı ilaçlar”) olarak kullanmıştır. Chinese Journal of Integrative Medicine’da yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları mabet ağacı ve rhodiola crenulata’dan oluşan bir takviye yığını tüketmenin dayanıklılık performansı, testosteron ve kortizol üzerindeki etkilerini araştırdı. Araştırma için deneklere yedi gün boyunca günde iki defa (kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonra) 2 takviye kapsülü veya placebo verildi. Çalışmanın başında bilim adamları (takviye sindiriminden önce) esas güç çıktısını (Wingate testini kullanarak) ve maksimum oksijen alımını (azami VO2, Bruce Treadmill testi kullanarak) ölçtüler ve 7 haftalık takviye alımının ardından tekrar ölçtüler. Bundan başka, antrenman yorgunluğunun bir göstergesi olarak, her test gününde serum kortizolünü ve testosteron seviyelerini değerlendirmek için kan aldılar. Veriler, takviye alımından yalnızca 7 hafta sonra, hem mutlak ve göreceli azami VO2’nin kayda değer miktarda arttığını, ancak güç çıktısında önemli hiçbir değişiklik olmadığını ortaya koydu. Placebo alan denekler önemli derecede daha yüksek kortizol seviyelerine ve azalan testosteron-kortizol oranına (aşırı çalışmanın ve katabolizmanın göstergeleri) sahiptiler. Mabet ağacı ve rhodiola crenulata alanlar normal, sağlıklı kortizol ve testosteron seviyelerine sahiptiler.


Doktor Tavsiyesi: Görünen o ki, bu antik şifalı bitkiler yüksek IQ’dan daha fazlasını sağlayabiliyorlar. Vücutçular, özellikle de diyet yapan ve sıkı bir kardiyo rejimini takip edenler için bu adaptogenler yorgunlukla ve yüksek kortizol seviyeleriyle savaşmaya yönelik “akıllı” bir seçim gibi görünüyor.

Anlık Sınav: GINKGO BILOBA&RHODIOLA CRENULATA

›› Bu takviyeler nelerdir?

Kavrayış bozukluğunu ve hastalığını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılan antik Çin şifalı bitkileridir. ›› Nereden geliyorlar? Mabet ağacı doğu Çin’de vahşi alanlarda yetişen büyük bir ağaçtır. Rhodiola crenulata, aynı zamanda “altın kök” olarak da bilinen, dünyanın diğer soğuk bölgeleri arasında merkezi Asya’nın alp dağları bölgelerinde yetişen bir bitkidir.

›› Bunlar aktif bileşenler mi?

Ginkgo’nun tıbbi etkileri biyoaktif terpenoitler ve flavonoid glikozidler içeren yapraklarından gelmektedir.   Rhodiola crenulata yaprakları  rosavin, rosarin, rosin ve salidrosideler gibi pek çok biyoaktif bileşen içerir.

  ›› Neden bir vücut geliştirme takviyesi?

Koruyucu bir ölçüm olarak ruh hali, odaklanma ve kavrayış artışı ve kortizol seviyeleri üzerindeki etkileri şiddetli antrenman ve diyet yapanlar için bunları ideal kılıyor.

  ›› Peki ya dozu? Biyolojik olarak kullanılabilir bileşenler için standardize edilmiş yüksek kalite bir ürün satın aldığınızdan emin olun.

Mabet Ağacı: Günde 3 kez 40-80 miligram alın (kahvaltıdan, öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden sonra gibi) Rhodiola crenulata: Günde 3 defa olmak üzere (kahvaltıdan, öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden sonra gibi) her doz rosavin için standardize edilmiş 3-6 miligram içermelidir. Günde 20 miligram rosavini aşmayın.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0