Röportaj : Ersoy Kaplan ile Fitness Hakkında Konuştuk

Röportaj : Ersoy Kaplan ile Fitness Hakkında Konuştuk

 

Ersoy Kaplan ile birlikte yaptığımız röportajın ilk bölümü sizlerle..


İsim Soyisim : Ersoy Kaplan
Yaş              : 35
Salon İsmi    : Element Sports / Büyükçekmece
Deneyim      : 17 yıl
Spor Dalı      : Fitness ve Bodybuilding

Ne zamandır bu sporu yapıyorsunuz ve nasıl başladınız?

1997 yılından itibaren bu sporu yapıyorum ve 8 yıldır salon işletmekteyim.İlk yıllarımda baba mesleği olan pazarcılık yapıyordum. Yeter ki insan istesin hiçbir şey zor değil gecenin üçünde hale kalkıyordum halden aldığımız ürünleri kamyona yüklüyorduk oradan pazara gidiyorduk sonra o kamyondaki ürünleri tezgaha yerleştirip günün sonunda satamadıklarımızı tekrar kamyona yüklüyorduk.Yani düşünün ne kadar insan bedeni yoruluyor, tabi oradaki diyaloglarda cabası 3 kilo 5 kilo aldım verdim. Akşam saat 7 gibi de eve gidiyordum yemeğimi yiyordum 20-20:30 gibi iki vesait avcılara Güray Hocama gidiyordum 22-22:30 gibi çıkıyordum eve dönüyordum ve sabah yine hale kalkıyordum.Bu insanın içinden gelen bir tutkudur. Spor için vaktim yok.. Hayır bunu kesinlikle kabul etmiyorum herkesin spora vakit ayırması gerekiyor.

Fitness ve Vücut Geliştirmenin Türkiye’deki durumu nedir ?

Bizim Türk insanımız sağlık açısından bu sporu benimsemiyor, hep önce görünüm, bakarsanız dışarıda da arabasının içerisini toz götürür ama ben arabanın dışını yıkatayım jantlar parlasın önem verilen bu, ben şöyle düşünüyorum bu spor bir yatırım ileri yaşlarda yaşlılığımızda ilaçlara para harcamaktansa merdivenleri çıkarken zorlanmaktansa genç yaşlarda bu sporların yapılmasını ve sağlıklı yaşanmasını öneriyorum.

Supplement hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Supplement olmazsa olmazlardan diyebilirim. Yani her gün bir vücut geliştiricinin protein alımı bellidir aşağı yukarı, bir yumurtada olan protein miktarı bellidir yediğimiz tavuklar full hormonlu maalesef direk organik bir gıda değil. Bunu da yemek sana sürekli bir bıkkınlık sağlayacaktır. Her gün 15-20 tane yumurta beyazı 1 gün, 2 gün 1 hafta 10 gün belli bir süre sonra yemek zor gelecek ama supplementlerde özellikle protein tozu değişik aromalar sayesinde zaten o gerekli protein ihtiyacını karşılayabiliyorsun buda supplementleri etki ve kullanılabilirlik açısından olmazsa olmazlardan yapıyor.

ersoy_kaplan2

 Medya haberleri salon sporlarını ne kadar etkiliyor ?

Son zamanlarda medyada çıkan sporcu ölümleri ile ilgili aile tepkisi biraz oldu. 16-20 yaş arası sporcu arkadaşlarımızın aileleri bu olaylara çok değindiler ve hala ülkemizde supplementlere ilaç gözü ile bakıldığından bu sorular geliyor kim gelirse gelsin bu ürünlerin ilaç olmadığını ilaç olsa salonlarda satılamayacağını ürünlerin gıda olduğunu ve sporcu takviyesi olduğunu belirtiyorum.Ama hala daha eksik bilgiden dolayı tepkiler gelebiliyor.

ersoy_kaplan3

Bu vücuda sahip olmak nasıl bir his ?

Ben bu spora kilo almak için başladım, başladıktan bir süre sonra kilo aldığımı gördüm, bir süre sonra vücudumdaki bedenimdeki değişiklikleri gördüm bu da benim hoşuma gitmeye başladı işlerimde iş yerimde daha az yoruldum, kendimdeki yapılanmayı, şekillenmenin  ve büyümenin de kendime güzellik kattığını görünce hoşuma gitti daha da zevk aldım ve bu beni mutlu ediyor.

yazar_banner

YORUMLAR

WORDPRESS: 0