Ekonomik Beslenmeyle Kas Yapmak Mümkün mü?

Ekonomik Beslenmeyle Kas Yapmak Mümkün mü?

Yazı No: 14

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Ekonomik Beslenmeyle Kas Yapmak Mümkün mü?

Konu fitness ve vücut geliştirme olunca iyi bir beslenme düzenine sahip olmadan istenilen gelişmeyi yakalanız, hayallerinizdeki vücuda ulaşmanız mümkün değildir. Hep bir şeyler eksik kalır. Peki beslenme bu kadar önemliyken, hatta “olmazsa olmaz” denilebilecek noktaların başında geliyorken bunu ekonomik bir şekilde başarmak mümkün müdür? Yoksa fitness ve vücut geliştirme gerçekten “zengin sporu” mudur? Bugün bu konuyu inceleyeceğiz.

İyi Bir Beslenmeye Giden Yol

GymBat‘teki yazılarımı takip eden herkesin artık bildiği gibi beslenme düzeniniz içerisinde kas gelişimi için en önemli makro besinlerin başında protein gelir. Bunun yanında karbonhidrat ve yağ gibi diğer makro besinleri ve bu makro besinlerin oluşturduğu toplam kalori miktarını vücudunuza, antrenmanlarınıza ve kısa/uzun vadeli hedeflerinize göre titizlikle planlamalısınız.

Peki bu ince ayarlamaları nasıl yapacaksınız? Elinize kağıt-kalem alarak! Matematikten nefret ediyor olabilirsiniz, hesaplamalarla uğraşmak istemiyor olabilirsiniz ama amacınız “daha iyi” bir vücutsa bunu yapmak “zorundasınız”. Ne yediğinizi bilmeden gelişim sürecinizi nasıl kontrol edebilirsiniz ki? O yüzden yediklerinizin arkasını çevirip, etiketini okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Tüm bunları düzenli bir şekilde yaptığınızda yıllardır büyütemediğiniz kollarınızın (genelde herkesin ortak sorunudur) bir anda ölçü almaya başladığını veya yıllardır eritemediğiniz “simit” bölgesinin bir anda küçülmeye başladığını göreceksiniz.

Şimdi de hesaplı protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını adım adım incelemeye başlayalım.

Hesaplı Protein Kaynakları

Özellikle öğrencilerin bulmakta ve hazırlamakta en çok zorlandığı kısım olan hesaplı protein kaynaklarının başında bir klasik olan yumurta geliyor. Yumurta özellikle kahvaltılarımda asla vazgeçmediğim çok önemli bir protein kaynağı. Hazırlaması da bir o kadar kolay. İster tavada, ister haşlama şeklinde, isterseniz de yumurta pişirme makinesi kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Gelelim en çok merak edilen, kahvaltı harici diğer ana öğünlerde kullanabileceğiniz hesaplı protein kaynaklarına. Bunların da başında tavuk göğüs ve hindi göğüs geliyor. Tavuk göğüs artık herkesin beslenme düzeninde yer alan bir besin. Bunun yanında son dönemde hindi göğüs de ciddi anlamda yaygınlaşmaya başladı, özellikle de tavuklar konusunda birçok şüphe oluştuktan sonra (hormonlu tavuklar).

İster hindi ister tavuk alıyor olun, alışverişlerinizi mutlaka güvendiğiniz bir kasaptan yapın. Büyük marketler stoklarını büyük alımlar şeklinde yaptığı için küçük kasapları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Hiçbir hazırlığa gerek duymayacağınız, vaktinizin çok kısıtlı olduğu zamanlar için pratik bir alternatif aradığınızda da ton balığı size büyük kolaylık sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta konservenin yağını (genellikle ayçiçek yağı kullanılır) iyice süzmeniz. Light ton balıkları veya zeytinyağı içeren çeşitleri normallerine kıyasla daha pahalıdır.

Sırada kırmızı etler var. Zannedilenin aksine vücudunuzu geliştirmek için her gün kırmızı et tüketmek zorunda değilsiniz. Haftanın birkaç günü beslenmenize kırmızı et eklemeniz beslenmenize hem çeşitlilik katar, hem de monotonluğa engel olur. Eğer imkanınız varsa bu sayıyı daha yukarı da çekebilirsiniz. Kasabınızda yaptıracağınız “yağsız dana köfte” güzel bir alternatif olacaktır.

Gelen sorular en çok hesaplı protein kaynakları hakkında olduğu için ilk bölümde bu noktaya değindim. Yazımın ikinci bölümünde hesaplı karbonhidrat ve yağ kaynakları ile devam edeceğim.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0