Doktor Gözüyle Fitness – II

Doktor Gözüyle Fitness – II

Bugünkü yazımızda spor salonlarında herkesin ağzından düşmeyen bazı deyimler ve gerçeklikleri hakkında olacak.

1)KASLARI ŞAŞIRTMAK

2)KASLARI POMPALAMAK

3)KASLARI PARÇALAMAK, BİÇİMLENDİRMEK

Kasları şaşırtmak kavramıyla başlayalım. Bu sözleri ilk duyduğumda kaslarımızın bir beyni,düşünce sistemi,bilinci mi var da şaşırabiliyor ve tepki verebiliyor demiştim. Evet arkadaşlar kaslar şaşırtılamaz!Vücudumuzda 3 çeşit kas vardır. Çizgili kas,düz kas ve kalp kası. Organlarımızda bulunan düz kas ve kalp kasımız istemsiz yani bizim isteğimizden bağımsız çalışır. İskelet kaslarımız yani geliştirdiğimiz çizgili kaslarımız ise istemli çalışır. Biz istersek beynimizden uyarı çıkar sinir sistemimizle kaslarımıza ulaşır,yine istediğimizde beynimizden çıkan uyarı ile gevşerler. Görevlerine bu şekilde devam ederler yani değişiklikleri algılayıp şaşıramazlar. Peki ne olur?Eğer beynimiz ile kas arasındaki sinir bağlantısı zedelenirse felç dediğimiz durum ortaya çıkar ve kaslar çalışmaz. Ya da farklı hareket yaptığımızda olan olay şudur. Örneğin triceps kası(arka kol kası) 3 parçadan(baş) oluşur. Cable push down yapıp tricepsin iç başını ağırlıklı çalıştırıyorken, Cable one arm push down yaparsak dış başı daha fazla çalıştırmış oluruz ve dış başı daha fazla gelişir. Bu durumda kas şaşırdı daha iyi gelişti olarak yorumlanır. Aslında şaşıran birşey yoktur. Patron beynimiz işçi kasımıza aynı emri verdi aynı şekilde çalıştı ama farklı parçası daha çok çalıştı. Kısaca gelişmek için kasları şaşırtmaya gerek yoktur. Önemli olan dengeli beslenmek, yeterli süre dinlenmek, hareketleri doğru yapmaya odaklanmak, zaman içinde daha yüksek ağırlıklarla yüklenmek, egoyu salon dışında bırakmak omurga ve vücut sağlığını koruyup sağlıklı bilinçli spor yapmaktır.

Gelelim pompa yapmak kavramına.Vücudumuzda 3 çeşit damar vardır.Atardamar (arter) toplardamar (ven) ve kılcal damarlar (kapiller). Bir de arteriyol dediğimiz en küçük atardamarlarımız vardır. Bu arteriyoller kan akımını düzenler. Örneğin yüksek ağırlıkla yapılan bir bench press setinden sonra düşük ağırlık ve çok tekrarla yapılan pompalama da kasımızın kan ihtiyacı (oksijen ihtiyacı) daha da artar. Arteriyollerdeki kan akımını düzenleyen kapılar açılır kılcal damarlara daha da kan dolar.Bu da pseudo (yalancı) bir hipertrofiye (şişme) ye neden olur. Gelelim artısına eksisine. Kas gelişimini sağlayan tekrar sayısının idealinin 3-12 arası(max 20,min 3) ve yüksek ağırlıklarla (kaldırabileceğin max ağırlığın en az yüzde 40 ı) olduğunu önceki yazımda anlatmıştım. Pompalamada düşük ağırlık ve çok tekrar bir gelişme sağlamayacağı gibi yıkım ürünlerinin artmasına (örneğin laktik asit gibi yorgunluk artışı yapan ve sakatlık riskini arttıran), gelişim için gerekli olan mikro yırtıkların makroya dönüşmesine yani sakatlığa,normalde diğer organların ihtiyacı olan kanı gereksiz yere iskelet kaslarına çekip diğer organlarda hasara yada kalbi yormaya,tendonlara aşırı yüklenme ve tendinit (tendon iltihabı) gibi problemlere yol açabilir. Yani birkaç dakikalık yalancı şişme ve onun verdiği hissiyat mı bu tür problemler mi? Kar zarar dengesini size bırakıyorum. Moral motivasyonunda önemli olduğunu düşünürsek pompanın kesinlikle yapılmaması değilde arada bu hissiyatı yaşamak için yapılabileceğini ancak gelişmeye olumlu katkısı olmayacağını belirtelim.

Kasları parçalamak,biçimlendirmek içinse spor salonlarında farklı hareketler,farklı tekrar sayıları, farklı makinalar denenir. Ancak kaslar parçalanmaz arkadaşlar yada şekillendirilmez. Kaslar çalışırsa büyür,hacmi artar çalışmazsa küçülür hacmi azalır. Burada hacmi arttıran yada azaltan protein sentezi yada yıkımıdır. Yani hücre sayısı artmaz varolan hücrelerin içeriği genişler. Çizgili kas hücreleri permanant(bölünmez) hücrelerdir. Yani yeni hücreler oluşamayacağı ve yeni şekiller veremeyeceği için kas şekillendirilemez. Kas şeklimizi belirleyen genetiğimizdir. Kas lifi sayımız,hücre sayımız,kas biçimimiz genetiğimize bağlıdır, doğumda bellidir ve sonradan değiştirilemez. Bizim yapabilceğimiz tek şey var olanın içeriğini yani hacmini arttırmaktır. Bir de var olanı daha güzel göstermek ve kasları daha görünür yapmak için yağ oranını azaltmaktır. Yağ oranını azaltmak içinde günlük kalori miktarını azaltmak, bisiklet koşu gibi egzersizler yapmalıyız. Kardiyovasküler egzersiz detaylarını sonraki yazılarımızda detaylı inceleyeceğiz.

Her türlü merak ettikleriniz,sorularınız,öneri ve katkılarınızı bekliyorum.Yazılarımda bunlara değinmeye özen gösteriyorum.Herkese zinde sporlar..

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    vahit ipek 2 sene önce

    ben fitnees gidiyorum. boyum 1,76 kilom 66. kilo alabilmem için ne türlü protein kullanmalıyım. ne kadar kullanmalıyım. nasıl kullanmalıyım. günlük ne kadar spor yapmalıyım.