Doğru Gelişim İçin Vücut Tipini Belirle

Doğru Gelişim İçin Vücut Tipini Belirle

Vücut tipini belirlemek

Yağ kaybetmeye çalışırken vücut tipi hem diyet hem de antrenman için çok önemlidir. Farklı vücut tipleri farklı seviyelerde kalori, makrobesin ve çalışma yoğunlukları gerektirecektir. Ne kadar yiyeceğinize ve ne kadar antrenman yapacağınıza karar vermeden önce vücut tipinizi bilmeniz gerekir.

 

Ektomorf: Ektomorf (ya da kısaca ekto) vücut tipine sahip olanlar tek kelimeyle sınıflandırılır; ZAYIF. Ektomorf vücut tipli birinin kemik yapısı çok dardır. Bu da ekto vücut tipli kişilerin göğüs kafeslerinin küçük, omuzlarının dar, kol ve bacaklarının uzun ince olduğunu belirtir. Bir ektomorfun kas ve yağ yapması için çaba harcaması gerekir, bu yüzden kilo almak genellikle yavaş bir süreçtir.

Bu vücut tipine sahip kişiler genişleyip güçlenme konusunda zorluk yaşasalar da, tipik hızlı metabolizmaları yağsız bir vücuda sahip olmada kendilerine büyük bir avantaj sağlar. Yağsız vücuda sahip olmaya çalışırken kas kaybetmek ektomorflar için her zaman söz konusudur.

Mezomorf:  Mezomorf (veya kısaca mezo) vücut tipine sahip kişiler genetik piyango talihlileridir.  Bunlar tipik olarak hemen hemen hiç antrenman yapmadan bile atletik bir görünüme sahiplerdir. Mezomorflar genellikle geniş omuzludur ve belleri daha incedir. Bir mezomorfun temel özelliklerinden biri kolaylıkla kas yapabilmesi VE yağ kaybedebilmesidir.

Mezomorflar genetik avantajlara sahip olsalar da, şekillerinin bozulma olasılığı söz konusudur.  Fiziklerini korumak ya da iyileştirmek istiyorlarsa, düzgün bir antrenman rutininin ve diyetin benimsenmesi gerekir.

Endomorf: Endomorf (veya kısaca endo) vücut tipine sahip kişiler ektomorfların tersidir.  Geniş bir kemik yapıları vardır. Bu da endomorfların göğüs kafesi, omuz ve bellerinin genellikle geniş olduğu anlamına gelir.  Bir endomorf kolayca hem kas hem de yağ kazanabilir. Bundan dolayı endomorfların çoğu yağsız bir fiziği korumak için çabalar.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0