Diyetteyken Sağlığı Tehlikeye Sokan Hatalar

Diyetteyken Sağlığı Tehlikeye Sokan Hatalar

Şehirde yaşayan insanların ülkemizde de sık sık karşılaştığı bir durum ve son günlerin hızla artan problemi fazla kilolar sağlıksız genellikle beslenmenin ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlar sağlıksız besleniyor olduklarını ya kilo sorunlarından sonra ya da vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan rahatsızlıklardan sonra fark etmekte ve önlem olarak da ilk yöntem olan diyet akıllarına gelmektedir.

Diyet herkesin kafasına göre uydurarak yapabileceği bir şey değildir ve başarılı şekilde kilo vermiş insanların buna nasıl ulaştıklarını incelerseniz genellikle benzer yollardan geçmiş olduklarını görürsünüz. Diyette hata yapılması çok ciddi sorunlara neden olabilmekte ve çoğu zaman hızlı kilo vermeye çalışmak sağlığı ciddi tehlikelerle karşı karşıya bırakabilmektedir.

Bu yüzden sabırsız olan kişilerin yapması gereken sabırsız davranarak bir an önce kilo vermeye çalışmak değil sabırla yavaş yavaş kilo vermek olmalıdır. Hızlı kilo vermek ya da vermek için uğraşmak hem sağlığı tehlikeye sokar hem de kiloların verilen hızda geri alınacağı anlamına gelir. Yani sabırsızlık diyette bir artı değildir, aksine olmaması, yapılmaması gereken en büyük diyet hatalarındandır.

diyet2
Diyette Yapılmaması Gerekenler

Diyet sanıldığı kadar kısa olmayan hatta bazen verilmek istenen kiloya göre seneler sürebilen uzun ve zorlu bir yolculuktur. Diyeti sporla desteklemek, öğün atlamamak, yeterli miktarda su tüketmek, günlük kalori ihtiyacına göre beslenmek gibi daha birçok unsur diyet yaparken neler yapılması gerektiğini açıklamaktadır. Bir de diyet yaparken neler yapılmamalı sorusu vardır ki bu sorunun cevabı olabildiğince uzayıp gitmektedir.

Kilo vermek için diyet yaparken kaçınılması gerekenler

öğün atlamak1) Öğün Atlamak             

Diyette yapılmaması gerekenlerin başında öğün atlamak gelmektedir. Birçok kişi diyet yaparken öğün atlamanın kişinin daha az besin alarak kilo verdireceğine inanır ki bu tamamen yanlış bir yargıdır. Çünkü öğün atlamak size kilo verdirmez ve sağlığınızı tehlikeye sokar. Ayrıca vücut beklediği saatte beslenemezse, alması gereken besini istediğinde alamazsa bu çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir ve sanılanın aksine vücut kilo tutmaya başlayabilir. Çoğu kişi bu durumu “diyetin ödem yapması” olarak bilmektedir. Bu yüzden diyet yaparken öğün atlamadan, düzgün saatlerde yemek yemelisiniz. Küçük küçük ama sık sık öğün tüketmek daha faydalı olacaktır çoğu kişi için

hareketsiz kalmak2) Hareketsiz Kalmak

Diyet yaparken enerjisizlik gibi bahanelerle hareketsiz bulunmak vücudunuzu daha da yoracak ve sizin yorgun bir hal almanıza neden olacaktır. Bu yüzden diyet yaparken spora da ağırlık vermek hem vücuda dinçlik katar hem de hareketle istediğiniz gibi yağlarınızdan kurtulmakla beraber, kas yapınız da gelişeceğinden daha estetik bir vücuda sahip olursunuz.

 


aşırı su tüketimi3) Aşırı Fazla veya Az Su Tüketmek

Diyet yaparken bol su tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü su vücudu temizler, tokluk hissi verir, acıkma sürenizi uzatır. Bu yüzden diyet yaparken günlük su tüketiminizi artırmanızda fayda vardır.

Keza aynı su bazlı diyetler de size zarar verebilir çünkü vücuda alınan aşırı derecede fazla su, beynin elektrolit seviyesini bozabilmektedir veya başka sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.

 

alkol tüketimi4) Alkol Tüketmek

Diyet yaparken kesinlikle alkol tüketmemeli, vücudun dengesini bozmamalısınız. Çünkü alkol vücudun genel anlamda ihtiyaç duymadığı ve tüketmemesi gereken bir maddedir ve vücudun zorlandığı bir dönemde almak hem kilo verememeye neden olacak hem de vücudu 2 kat daha fazla yoracaktır. Bu da vücut yorgunluklarına, kalp ritim bozukluklarına sebep olabilir ki bu diyetin de etkisiyle ciddi boyutlara ulaşabilir.

Buna ek olarak her türlü alkol ürününde fazla fazla kalori bulunduğunu da unutmamanızda fayda vardır!

3-Gunluk-sok-Diyet-Programi5) Ekstrem (şok) Diyetler Denemek

Ekstrem diyetler denemek vücudun çoğu zaman kaldıramayacağı bir olaydır. Yani aşırı şekilde aç bırakan diyetler, aşırı enerji vermeye programlanmış diyetler vücudun normalden gereğinden fazla uzaklaşarak yorulmasına aynı zamanda daha fazla efor sarf ederek yıpranmasına neden olur.

Yukarıdaki bu maddeleri yapıyorsanız şöyle bir durup yaptığınız diyetin kimler tarafından tavsiye edildiğini ve hedeflerinizin gerçekçi ve sağlıklı olup olmadığını gözden geçirmenizde fayda vardır.

gymbatforum

YORUMLAR

WORDPRESS: 0