Direnç Sporlarında Beslenme

Direnç Sporlarında Beslenme

Direnç sporcuları için, beslenmenin vücuda üç önemli etkisi vardır. Bunlar; güç egzersizlerinde enerji harcamalarına destek olmak, antrenman sonrası toparlanma sürecine katkı sağlamak ve egzersizlere uyum sağlamayı kolaylaştırmaktır. Bunun yanında beslenme, kas gelişimini tetikleyici yönde etki yapabilir. Direnç egzersizleri sırasında vücut hem fosfajen enerji sistemi hem de glikoneojenez mekanizmasından büyük miktarlar da enerji elde eder. Egzersiz süresince damar içi pH miktarı, nöromaskuler ve periferal metabolik faktörlerle yorulmaya sebep olabilir. Diğer bir etken ise antrenmanın yoğunluğu ve miktarıdır. Antrenman süresince oluşan erken metabolik yorgunluk ise fosfajen enerji depolarındaki eksiklik veya hafif asidoz kaynaklı olabilir. Antrenman süresince oluşan geç yorulma sebebi ise asidoz ve glikoneogenezden gelen bozulmuş enerji mekanizması olabilir.
Total enerji harcamaları atletin kas kütlesi miktarına göre değişkendir. Kas kütlesi fazla olan atletlerin fazla miktarda enerji ihtiyaçlarının olmaları anormal karşılanmamalıdır. Sporcuların besin ihtiyaçları vücut ölçüleri dikkate alınarak değerlendirilmelidir. Diyetler planlanırken toplam enerjinin öğünlere dağılımın eşit olmasına dikkat edinmelidir. Egzersiz öncesi, sırası ve sonrası gibi zamanlarda beslenme planlanması yapılmalıdır

Direnç Sporlarında Enerji Gereksinimi

Dayanıklılık egzersizleri sırasında enerji gereksinimi, üç enerji sisteminden (fosfojen sistem, anaerobik glikoliz/laktik asit sistemi ve aerobik sistem) karşılanmaktadır. Bu dallarda çoğunlukla aerobik enerji sistemi kullanılmaktadır. Direnç sporcularının enerji harcaması; yapılan aktivitenin süresine, şiddetine, sporcunun cinsiyetine, yaşına, vücut ağırlığına bağlı olarak değişebilmektedir.
Hareket (koşu, bisiklet) ve mental odaklanma (bisiklet sürme, araba kullanma) gerekliliğinin yanı sıra ortamın uygun olmayışı (yüzme, kürek) gibi bazı durumlarda, sporcunun enerji gereksinimini karşılamak mümkün olmayabilmektedir. Aktivite sırasında enerji gereksinimini karşılamaya çalışmak ise, bazı sporcularda mide bulantısı ve krampa neden olmakta, bu durumda besin tüketmek ise zorlaşmaktadır. Bu nedenle; sporcunun sodyum, sıvı ve karbonhidrat ihtiyacını karşılayan pratikte uygulanabilir ve sindirimi kolay besinler (spor içecekleri, spor jelleri gibi) tercih edilmelidir. Direnç sporcuları, sadece yarışma döneminde değil aynı zamanda antrenmanlar döneminde de fazla enerji tüketimine ihtiyaç duymaktadır. Örneğin elit sporcularda enerji harcaması, yaklaşık 6000-8000 kkal/gün dür.
Sadece spor başarısı için değil, sağlıklı olabilmek için de harcanan enerji depolarının yerine konması gerekmektedir. Yeterli beslenmenin sağlanamaması, kronik yorgunluk, dehidrasyon, hastalık (örneğin üst solunum yolu enfeksiyonu) ve yaralanma riskinin artmasına neden olmaktadır.

728-90

YORUMLAR

WORDPRESS: 0