Definisyona Gerçekten Hazır mısınız?

Definisyona Gerçekten Hazır mısınız?

Yazı No: 9

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Definisyon Furyası Nereye Gidiyor? 

“Definisyon antrenmanı”, “Definisyon beslenmesi”, “Definisyon döneminde dikkat edilmesi gerekenler”, “Definisyon için kullanılabilecek supplementler” ve içerisinde “definisyon” kelimesi geçen daha birçok soru…

Kış aylarında inanılmaz derecede popüler olan “bulk” yerini yavaş yavaş “definisyon” dönemine kaptırmaya başladı. Özellikle son iki haftadır definisyon ile ilgili aldığım soru sayısı ciddi derecede arttı. Herkesin aklında olan ortak soru ise şu: “Definisyon dönemini en verimli şekilde nasıl geçiririm?”

Bugün size uzun uzun nasıl definisyon yapacağınızı anlatmayacağım. Çok daha önemli ve çok daha temel bir konuda bahsedeceğim. Definisyona gerçekten hazır mısınız?

Okumaya devam etmeden önce https://gymbat.com/karin-kasi-hacmi-ve-definasyonu/ adresindeki videomun özellikle son kısımlarını incelemenizi öneriyorum. O videomda karın kaslarınızı belirginleştirmek, karın kaslarınızı parçalamak için önce karın kasına sahip olmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Bugün de benzer bir noktayı vücudunuzun bütünü için söyleyeceğim. Eğer kas kütlenizi yeteri kadar artıramadıysanız mart ayından definisyona başlamak doğru bir adım olmaz. Neden mi?

Dimyat’a Pirince Giderken Eldeki Bulgurdan Olmak

Zamanından önce definisyona girenler maça 1-0 yenik başlarlar. Definisyon döneminde mevcut kas kütlelerini yanlış uygulamalarla daha da azaltarak yaz sonuna doğru tabiri caizse “kuş gibi” kalırlar.

Yukarıda bahsettiğim yanlış uygulamaların başında yetersiz beslenme, gereğinden fazla kardiyo çalışması ve gereğinden hafif ağırlıklarla yapılan antrenmanlar gelir. Çevremde her bahar ve yaz döneminde gözlemlediğim kadarıyla tüm bu yanlış adımları başarıyla uygulayan çok fazla sporcu var. Siz bu sporculardan olmayın!

Bahar Veya Yaz Döneminde Kas Kütlesi Kazanılamaz mı?

Bahar döneminde de, kavurucu yaz sıcaklarında da kas kütlenizi artırmaya devam edebilirsiniz. Artan sıcaklıklarla birlikte gün içerisinde daha fazla terlersiniz, daha fazla kalori harcarsınız ve iştahınız daha az olur fakat bunlar kas kütlesi kazanamayacağınız anlamına gelmez. Sadece kış ve sonbahar dönemlerine göre daha zorlayıcı olur. Aramızda zorluklardan korkan var mı?

Definisyona Ne Zaman Giriyorum?

Size belki ilginç gelecek ama definisyona girmiyorum. Hatta kış aylarında ağır bir bulka da girmiyorum. Her yazımda, paylaşımımda söylediğim gibi 12 ay clean bulk sistemiyle çalışıyorum. Dolayısıyla antrenmanlarımda uyguladığım periyodizasyon dışında yaz ve kış aylarında antrenmanlarımda veya beslenmemde mevsimsel bir farklılık olmuyor. Yazın benim de iştahım kışa göre daha az oluyor fakat gerekirse kendimi biraz daha zorlayarak beslenme programıma uymaya devam ediyorum. Siz de uyabilirsiniz. Eğer bu spora gönül verdiyseniz mevsimler sizin için bir zorluk olmaktan çoktan çıkmış demektir.

Sonuç

Yukarıda anlattıklarımı özetlemem gerekirse:

  • “Herkes definisyona giriyor” diye düşünüp kendinizi definisyon yapmak zorunda hissetmeyin.
  • Kas kütlenizi yeterince artıramadığınızı düşünüyorsanız hipertrofi (büyüme) odaklı antrenmanlar yapmaya devam edin.
  • Zamanından önce definisyona başlamayın.
  • Antrenman ve beslenme programınızı birden değiştirmeyin. Kademeli değişiklikleri tercih edin. Her ne yapıyor olursanız olun antrenman ve beslenme programınızın her zaman uyum içerisinde olmasına dikkat edin.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0