Definasyon ve Bulk (Hacim) Dönemlerinde Ne Kullanmalı?

Definasyon ve Bulk (Hacim) Dönemlerinde Ne Kullanmalı?

Beslenme ve besin desteği kullanım dönemleri vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler için önemlidir… Birçoğumuz kış aylarına girerken bulk dediğimiz hacim kazanma dönemine başlarken, yine birçok amatör ve profesyonel de yaza doğru definasyon dediğimiz diyet dönemine başlarlar. Ve en çok akıllara gelen sorulardan birisi de bu dönemlerde sporcu desteği olarak hangi ürünlerin kullanılabileceği olmaktadır.

angelovYazımızda bu dönemlerin temel amaçlarından bahsedip yine bu dönemlerde ayrı ayrı veya her ikisinde de kullanılabilecek supplement (besin desteği) kürlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle şunu vurgulamakta fayda var ki sayıları hiç azımsanmayacak amatör ve profesyonel sporcular antrenman ve beslenme programlarını mevsimlere göre fazla farklılaştırmamakta, ufak detaylar dışında 12 ay benzer spor hayatına devam etmektedir. Ancak bu dönemleri ayrı değerlendirip antrenman , beslenme ve besin desteği olarak farklı yaklaşımları olan birçok sporcu da olabilmektedir.

En az bir defa besin desteği kullanmış sporcular mutlaka ya whey ya da amino asit kullanmışlardır. Çünkü her ikisi de temel olarak antrenman sonrası veya öncesi kullanımı baz aldığından dönem ayırt edilmeksizin kullanılabilecek supplement ürünleridir. Hem diyet döneminde hem de hacim döneminde bu ürünler bize yıpranmış kasların onarımı konusunda yardımcı olacak ve ne ekstra yağlanmaya sebep olacak, ne de vücut hacmimizi kaybetmeye neden olacaktır. Buradan hareketle bu iki besin desteğini programlarımızı ayırsak ta sürekli rahatlıkla kullanabiliriz. Ayrıca antrenman sistemimiz ne olursa olsun pre workout (antrenman öncesi) nox ürünlerini de her zaman rahatlıkla kullanabiliriz.

Bulk dönemBulk dediğimiz hacim kazanma dönemlerinde özellikle kalori alımı ve çalıştığımız ağrılıkları arttırma hedefimiz olduğu için kreatin sporcuların vazgeçilmez besin desteğidir. Kreatin yüklemesi yapılan kaslar daha fazla su çekerek hipertrofiye (büyümeye) teşvik olurlar. Aynı zamanda da güç artışı gerçekleşir. Kreatin geçici olarak vücutta bir miktar su tutulmasına da sebep olacaktır. Ancak bu durum bulk dönemlerinde göz ardı edilebilecek geçici bir dezavantajdır. Ayrıca eğer çok zayıf bir bedene sahipsek karbonhidrat ihtiyacımızı kapatmak adına gainer (kilo aldırıcı) ürünleri de kullanmamız yarar sağlayacaktır. Ayrıca glutamin da bulk dönemlerinde kürümüze ekleyebileceğimiz faydalı bir besin desteği ürünüdür. Özellikle antrenman sonrası ve gece yatmadan önce yıpranmış kaslarımızı glutaminle beslemek büyüme hormonu salgılanmasını arttıracaktır.Bununla birlikte ara öğünlerde de kalori alımı çok fazla önemsenmeyeceğinden özellikle protein barlar vazgeçilmez ve lezzetli atıştırmalıklar olabilir bulk dönemleri için.

definasyonDefinasyon dönemlerinde çoğu sporcu kalori sınırlamasına gidip kardiyo antrenmanlarını arttırır. Bunun sonucunda en çok korkulan durum vücut yağları ile birlikte bulk döneminde elde edilen kas kütlesinde kayıplar olmasıdır. Bunun önüne geçmek için bcaa dediğimiz elzem amino asitleri takviye etmek bir nevi mevcut kaslarımızın sigortası olacaktır. Tabi dönemsel olarak ara vermediysek, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi amino asit veya whey takviyelerini bu dönemde de bcaa ile rahatlıkla kombine edebiliriz. Ayrıca azalan kalori alımı ile birlikte enerji ihtiyacı artacağından tercihen l-karintin içeren enerji içecekleri kullanmamız da bu dönemki performansımızı ve yağ yakım miktarımızı arttırabilir.

 

creatineOptimum Creatine Powder: Bulk dönemlerinin vazgeçilmez ürünü kreatin ve dünyanın bir numaralı besin desteği üreticisi optimum nutrition un birleşimi.. Vücut tarafından daha fazla emilimi sağlanması amacıyla mikronize edilmiş; yani daha küçük parçalar halinde işlenmiş kreatin ürünüdür. Özellikle antrenman esnasında kullanılan ağırlıkları arttırmak için birebir bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

barXpro Xpack Bar: Yine bulk dönemleri başta olmak üzere hem ara öğünler için hem de atıştırmak üzere kullanabileceğimiz çok lezzetli bir kaçamak… Ürünün whey proteini içeriyor olması antrenman sonrası kullanımını pratik hale getirip bizleri toz wheyle uğraşma derdinden de kurtarıyor.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

on l-carnitine shotsOptimum L-Carnitine Shot: Diyet dönemlerinde enerjimizin düşüklüğü ile başımızın belası haline gelen kardiyo seansları için enerji patlaması yaratacak ve de yağ yakımını arttıracak bir ürün. Ürün içimi kolaylaştırmak için ayrıca aroma ile lezzetli hale getirilmiştir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0