Dambıl Oyunu

Dambıl Oyunu

Dambıllarla antrenman yapmak aslında dengesizlikleri düzeltmek ve geri kalan yerleri geliştirmek için çok akıllıca bir yoldur. 

(S) Salonumda rutinlerinde sadece dambıl kullanan birkaç kişi olduğunu ve kas dengesi açısından mükemmel sonuçlar elde ettiklerini fark ettim.  Dambıl antrenmanının daha iyi bir simetri yaratmak için halter ve makinaya kıyasla avantajlı olduğunu düşünüyor musunuz?  

(C) Dambıllar daha doğal ve tam bir hareket aralığı kullanmanızı ve kasları tek taraflı çalıştırarak yapısal dengesizliklere odaklanmanızı sağlar.  Bazı durumlarda, bağımsız bir ağırlığı tek kolla dengelemeye daha çok yoğunlaşmanız gerektiğinden,  daha fazla kas da kullanabilirler.  Salondakilerden çoğu daha fazla kas kütlesi eklemeye çalışırken, simetri bir vücudu mezuraların gösterdiğinden çok daha büyük göstermenin anahtarıdır.  İnsanların çoğunun sadece çok kocaman olmaktan ziyade dengeli, simetrik bir fiziği tercih edeceğini düşünüyorum.  Dambıllar ideal şeklinize ulaşmanız için size çok faydalı olabilir.

DAMBIL-OYUNU

(S) Son zamanlarda üst bedenimin sağ kısmının sola kıyasla biraz geride kaldığını fark ettim.  Bir arkadaşım bana zayıf kısma biraz hacim katmam gerektiğini söyledi – veya bir şok tekniği kullanmamı –.  Zaten tek taraflı antrenman yapıyorum, ama bu yeni yaklaşımlardan birini kullanmak iyi bir fikir olur mu?

(C) Dambıllarla tek taraflı antrenman yapmak dengesiz gelişime müdahale etmenin çok iyi bir yoludur, o nedenle kısa vadede buna devam edin – her iki tarafta da aynı ağırlığı kullandığınız, aynı sayıda tekrarı yaptığınız ve aynı şok tekniğini kullandığınız sürece. Böyle yapmamak sadece iki taraf arasındaki farkın açılmasını sağlar.  Daha küçük olan tarafı yeteri kadar uyardığınız, bolca protein aldığınız ve iyice dinlendiğiniz sürece, o taraf da gelişecek ve daha güçlü tarafın seviyesine gelişecektir.

(S) Antrenman partnerlerim arasında bir tek ben biseps/triseps dengesizliğiyle boğuşuyorum.  Bu yaygın bir dengesizlik midir ya da ben kol antrenmanında bir yanlış yapıyor olabilir miyim?

(C) Endişelenmeyin.  Biseps/triseps arasındaki dengesizlik vücudun diğer taraflarına göre çok yaygın bir durumdur.  Halter ve makinaları yanlış kullanarak dengesizliğe katkıda bulunsanız da bulunmasanız da, çözüm basittir.  Altı hafta boyunca tek taraflı dambıl hareketleri uygulayın.  Bisepsler için bir preacher bankının dik tarafında Scott bükmeleri ya da değişimli yukarı eğim bükmeleri tavsiye ederim.  trisepsler için oturarak tekli overhead dambıl gerdirmeleri çok etkilidir.

(S) Sadece dambıllarla antrenman yapmanın kötü bir fikir olduğunu, çünkü daha fazla dengesizlik yaratma potansiyelleri olduğunu duydum.  Bu doğru mudur? 

(C) Genel anlamda, arada bir kaslı şoke etmekten başka, size hiçbir antrenman stiline altı haftadan uzun bir süre yapışıp kalmamanızı öneririm – ister sadece dambıl, ister sadece halter veya sadece makina.  Tüm bu antrenman şekilleri kendi tarzlarında yararlıdır ve kısa vadeli kullanılmalıdır.  Ancak, genel programınızı daha zayıf bölgeleri tamir etmek için kapsamlı bir yaklaşıma sahip olacak şekilde ayarlamanız gerekir.

Daha kuvvetli olan tarafınız zayıf olanın uyguladığı ağırlık ve tekrardan fazlasını yapmadığı sürece, sadece dambıllarla antrenman yapmaya yoğunlaşmanın ille de bir zararı yoktur.  Herhangi bir eşitsizlik ise her iki taraf arasındaki farkı açacaktır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0