Daha Fazla Kazanç, Daha Az Acı

Daha Fazla Kazanç, Daha Az Acı

Sitrulin malat (amino asit) takviyesi almak daha az kas ağrısıyla daha sıkı çalışmanıza yardımcı olabilir.

Yapılan çalışmalar sitrulin malatın tamamlanan tekrar sayısını %50’den fazla arttırabildiğini ve antrenman sonrası toparlanmayı oldukça hızlandırdığını gösteren inandırıcı kanıtlar ortaya koymaktadır

Sitrulin, ilk olarak Latince’de citrulhis adı verilen karpuzdan izole edilmiş olan bir amino asittir. Bu amino asit vücutta DNA tarafından kodlanmaz (bu nedenle doğrudan üretilmez) ancak bunun yerine diğer amino asitlerin dönüşümü veya kombinasyonu ile oluşturulur. Sitrulin üretiminin çok yaygın bir yolu da L-argininin nitrik okside (NO, damar genişletici) dönüştürülmesidir, bu sayede NO sentazı (bir enzim) L-arginini NO ve sitrulin oluşturmak üzere oksitler. Ayrıca, sitrulin vücudun metabolik sistemden toksik amonyağı temizlediği üre döngüsünde de kilit bir oyuncudur.

acı ve kas
Malat yada malik asit, yeşil elma ve üzüm gibi meyvelerde bulunur ve bu meyvelere ekşi tadını bu madde verir. Malat ayrıca Krebs döngüsünde de (ör. sitrik asit döngüsü) önemli bir aracıdır (ör. sitrik asit döngüsü) ve ona vücuttaki ATP (enerji) üretiminde önemli bir amaç verir.
Sitrulinin malata kimyasal bağlanması yoluyla sitrulin malat (CM) bileşiği oluşur Takviye alanındaki bilim adamları CM ile yakından ilgilenirler çünkü bu amino asit çalışan iskelet kastaki ATP seviyesini ve kan akışını arttırma potansiyeline sahiptir, bu da daha az yorgunluk, daha fazla antrenman ve daha hızlı toparlanma anlamına gelir. Strength Dergisinde yayımlanan en son çalışma ve Kondisyon Araştırması, CM takviyesinin antrenman performansını arttırıp toparlanmayı hızlandırabileceğine dair ikna edici kanıtlar ortaya koymaktadır. Çift kör, plasebo kontrollü çapraz bir çalışmada, ağırlık antrenman deneyimi olan 41 erkek, bench pres 1RM ve %80 1RM’de tükenmeye kadar pek çok tekrarla ilgili olarak dayanıklılıktestinden geçti.

Daha sonra, bu kişilerden 24 ve 48 saatlik göğüs çalışması sonrasıyla ilgili bir kas ağrıması anketi doldurmaları istendi. Denekler daha sonra iki haftalık bir ağır ağırlık çalışması gerçekleştirdi (Pazartesi-Cuma beş günlük program, hafta sonları boş). İki haftalık süre sonunda (sonraki Pazartesi) denekler bench-pres-tükenmeye kadar testini ve anketleri tekrarlamadan bir saat önce ya 8 gr CM ya da plasebo içeren bir shake içtiler. Şaşırtıcı bir şekilde, CM grubu %80 1RM’de tamamlanan tekrarların sayısında yaklaşık %53 bir artış elde ederken kas ağrısında %40’lık bir azalma yaşadılar (göğüs antrenmanından 24 ve 48 saat sonra). Bu sonuçlar deneklerin yalnızca bir tek doz CM aldığı düşünüldüğünde dikkate değerdir!

DOKTOR TAVSİYESİ

Bu çalışma CM’nin antrenmanlarınızda daha fazla çaba göstermenize ve daha hızlı toparlanmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu sonuçların elde edildiği mekanizmaların açıkça tanımlayan sonraki araştırmaları görmek ilginç olacak. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen spekülasyonlara ve verilere dayanarak, bu çalışmadan alınan bulgular bir damar genişletici olarak ve iskelet kastaki kas asidozu, laktat birikimi ve yüksek amonyak seviyelerine tampon olarak görev yapan CM ile tutarlıdır.

Referans:

Perez-Guisado J, Jakeman PM. Sitrulin malat atletik anaerobik performansı arttırarak kas ağrısını hafifletir. J Strength Cond Res. 2010 Mayıs; 24(5): 1215-22.

Yeni Yazılar
Eski Yazılar

YORUMLAR

WORDPRESS: 0