D Vitamini ve Önemi

D Vitamini ve Önemi

Kışın hızla yaklaştığı bu günlerde D vitaminini almamız dahada zorlaşıyor. Mevsimsel değişiklikler diyetinizi (yalnızca süper marketlerde hangi gıdaların bulunacağı konusunda değil, aynı zamanda ne kadar yediğinizi de) ve antrenmanınızı (artık açık hava kardiyo çalışması yok) etkilemekle kalmaz; aynı zamanda sağlığınızı da etkileyebilir. D vitamini “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinir; çünkü vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında bu vitamini sentezler.  Kışın daha az güneş ışığı olduğunda D vitamini seviyelerinin yüksek kalmasını sağlamanın tek yolu, vitamini takviyeler veya diyet yoluyla edinmektir. Bu taktik D vitaminin çok az gıdada doğal olarak bulunması gerçeğiyle karmaşıklaşır.


Tıp enstitüsünün şimdiki tavsiyesi tüm yetişkinlerin günde 200 IU’ya ihtiyaç duydukları yönündedir; ancak yeni bir kanıt dalgası bunun yeterli olmadığını öne sürüyor. Araştırma çok hızlı gelişiyor; hatta ana sağlık grupları ve doktorlar bile haklı olarak ilgileniyorlar.   Müzmin olarak, alçak D vitamini seviyeleri, örnek verecek olursak osteoporoz ve bunama gibi birkaç korkuyla ilişkilendirilir. Aynı zamanda fiziğinizi de etkiler. Birkaç yeni çalışma D vitamini ve vücut yağ seviyeleri arasındaki bağlantıyı göstermektedir. Georgia Tıp Kolejinde yürütülen bir çalışmada 650 ergen incelendi ve D vitamini seviyesi en düşük olanlarda aynı zamanda en yüksek seviyede vücut yağı ve karın bölgesi yağı olduğu tespit edilmiştir.

d vitamini kapsül Endocrine Topluluğunun Washington, D.C’de gerçekleştirilen 91. yıllık toplantısında sunulan bir başka yeni çalışmada 38 adet kilolu erkek ve kadını 11 hafta boyunca diyete soktu, öncesinde ve sonrasında D vitamini seviyelerini ölçtü.  Daha yüksek D vitamini seviyesine sahip olanlar daha çok kilo kaybetti ki, bu da D vitamini takviyesi yapmanın diyet sonuçlarını geliştirmenin kolay bir yolu olabileceğini gösteriyor. Bir çalışma daha bu bağlantının altını çiziyor. 3,000’den fazla deneğin D vitamini seviyelerini ve birçok metabolik göstergesini (İnsülin seviyeleri ve aç karnına glikoz seviyeleri gibi) ölçen Çin’deki araştırmacılar en yüksek D vitamini seviyesine sahip olanların en düşük metabolik sendrom oranına (diyabet hastalığına dönüşebilir) ve insülin direncine sahip olanlar olduğunu buldu. İnsülin direnciniz ne kadar az ise vücudunuz o kadar az insülin üretecek ve kullanacaktır. Bir miktar insülin özellikle de antrenmanlardan sonra yararlı olsa da, fazlası yağ deposunun artmasına sebep olabilir.

Kiloyu denetlemek burada göz önüne alınacak tek etmen değildir.  D vitamini aynı zamanda kas kuvvetini ve ebadını geliştirmede rol oynamaktadır. Bel ölçünüzü sıkı ve karın kaslarınızı şişkin tutarken tüm sağlıksal faydaları edinmek için bu vitaminin en faydalı formu olarak bilinen D3 (aynı zamanda kolkalsiferol adı da verilir) vitamininden günde yaklaşık 1,000 IU mutlaka alın.

D vitamini yağ içinde eriyebilen bir vitamindir, bu da aşağıdakiler gibi yağ içeriği yüksek gıdalarda bulunabileceği anlamına gelir.

YEMEK

PORSİYON

VİTAMİN D (IU)*

Balık Yağı

1 sofra kaşığı

1,360

Pişirilmiş Somon balığı

99 gr

360

Pişirilmiş uskumru balığı

99 gr

345

Yağda konserve ton balığı

85 gr

200

Süt,  kuvvetlendirilmiş D Vitamini

1 bardak

98

Yumurta

1 bütün

20

İsviçre Peyniri (Gravyer

28 gr

12

*Ulusal Sağlık Enstitülerinin izni ile

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0