Çay mı Yoksa Kahve mi?

Çay mı Yoksa Kahve mi?

Çay ve kahve insanlık tarihinde binlerce yıldır tüketilen ve çok büyük kültürel ve bedensel öneme sahip iki maddedir.

Her ikisi de birbirinden çok farklı gibi görünseler de aslında bu iki bitkisel gıdanın insan vücudunda çok farklı etkileri ve görevleri vardır dersek yanılmış olmayız.

Çay, pek çok farklı türde karşımıza çıkmaktadır ve kendi içinde pek çok alt türe sahip bir bitkisel gıdadır.

Kahve ise aslında pek çok farklı ülkede yetiştirilip çok farklı şekillerde pazarlansa da çoğu zaman sadece lezzet ve sunum açısından farklılık göstermektedir diyebiliriz.

Zindelik verme konusunda her ne kadar kahve ilk etapta akla gelen içecek olsa da, yeşil çay gibi çay türevleri de içeriklerindeki kafein sebebiyle benzeri bir etki göstermektedir.

Elbette rahatlatıcı çaylar, iştah açan veya kapadığını iddia eden çaylar ve daha pek çok türde etkisi olduğu iddiasıyla pazarlanan çaylar vardır (ve bu iddialar bazen de doğrudur). Yine de siz ne çaydan ne kahveden bir ilaç etkisi beklemeyin. Bir rahatsızlığınız vakit kaybetmeden doktorunuza görünün.

cay ve kahve

Gel gelelim farklı çayların etkilerine:

Siyah çay: Türkiye’de en çok bilinen ve kullanılan çay türüdür. İçeriğinde en çok kafein içeren çay türü de aynı zamanda budur.

Yeşil çay: Çay yapraklarının buharla işlemden geçirilmesi ile yapılır. Çeşitli kanser türlerine karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Beyaz çay: Hiçbir işlemden geçirilmemiş çay yapraklarından oluşur. Diğer çaylara göre kanser önlemede çok etkili olduğu belirtilse de, bu konuda çok fazla bilimsel çalışma olmadığından net bir yorum yapmak zordur.

Oolong çayı: Farklı bir çay türüdür, kan basıncını düşürdüğü ve antioksidan görevi gördüğü belirtilmektedir.Bitki çayları ise aslında farklı bitkilerin kaynatılarak içilmesinden elde edilirler, gerçek anlamda çay bitkisi türünden olmasalar da halk dilince çay olarak anılırlar ve pek çok faydalı türü de bulunmaktadır.

Ekinezya: Soğuk algınlığına iyi geldiği söylenmektedir ama zaman zaman bununla çelişen bilimsel araştırmalar da yayınlanmaktadır.

Ebegümeci: Tansiyonu düşürmede faydalı olabilmektedir.

Rezene: Bağırsakları temizlediği ve vücuttan toksinleri attığı belirtilmektedir.Görüldüğü üzere çay deyip geçmemek, bu güzel bitkinin önemini görmek lazımdır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0