Çalışma Masanızda Olması Gereken 7 Besin

Çalışma Masanızda Olması Gereken 7 Besin

Yoğun çalışma saatleri içinde hepimiz masalarımıza adeta çivileniyoruz. Öğle yemeği ve acil ihtiyaçlar halinde terk etmediğiniz masanızda acıktığınızda tüketmek için neler bulunduruyorsunuz?

Pek çok danışanımın temel problemi uygun besin yetersizliği ve ara öğünü atlama nedeniyle abur cubur düşkünlüğü. Peki kan şekerimiz dibe vurmadan önce yani gerçekten midemiz kazınmadan önce bir şeyler atıştırmak ne işe yarayacak.

Açlık kan şekerimiz çok düştüğünde vücut kendini tehlikede hisseder ve basit şeker içeren ya da kan şekerin çok hızlı şekilde yükseltecek şeylere yönelir. Ancak unutmamak gerek ki bir besinin kan şekerini yükseltme hızı ne kadar fazla ise düşürme hızı ve yağ olarak depolanma hızı da o kadar fazladır. Bu durumda yapmamız gereken şey yine tatlı tada sahip ancak doğal besinleri tercih etmek!
çalışma-anında-beslenme

 • Kuru kayısı
  Günkurusu olanlar hem daha lezzetli hem de kükürt eklenmemiştir. Hem tatlı isteğine iyi gelir hem tokluk verir hem de sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Kuru dut-Beyaz leblebi
  Bu ikilinin glisemik indeksi çok dengelidir. Hem sindirim sisteminiz hızlanacak hem de mide suyunu emecek. Daha uzun süre tok kalma garantili.
 • Kuru hurma
  Şekerli tadının aksine şekeri yükseltici etkisi fazla değil. Kahvenizin yanına çikolata ya da gofret yerine iyi bir alternatif olacaktır.
 • Muz
  Potasyum içeriği açısından zengin bu meyvemiz oldukça tok tutucu. Yine de birçok insanın korkulu rüyası çünkü glisemik indeksi yüksek besinler sınıfında. Halbuki işin aslı kimse bir muz yedi diye kilo almıyor. Kendimizi kandırmayalım. Muz yemiyorsunuz ama tatlıları gayet iştahla yiyorsunuz biliyoruz. 🙂
 • Kutu süt
  Hem protein içeriyor hem karbonhidrat hem yağ. Mükemmel kombin, kolay saklama koşulları basit tüketim. İsterseniz meyvenizle için. İsterseniz kahvenize ekleyin. Diyet bisküvi ya da meyvelerin yanına eklendiğinde tok tutucu etkileri artar.
 • Badem- fındık-ceviz
  Hem yağ hem protein hem lif içeriğine sahip bu üçlü de kan şekerini dengeleyip tok tutmada çok başarılı. Ayrıca kötü kolesterolle savaşıyorlar ve kalbinizin dostudurlar.
 • Diyet bisküvi
  Genelde tam tahıl ürünü, kepek eklenmiş, çok tahıllı olup şeker ve yağ içeriği düşürülmüş ürünlerdir. Kimilerine tatlandırıcı eklenir. Her ne kadar paketli ürünlerden kaçınmaya çalışsak da evde, ofiste, çantada kolayca taşınır. Öğün atlamamamız gerektiğinde ya da yiyecek bir şey bulamadığımızda iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

 Dyt. Esma AKÇA

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0