Büyüme Hormonunu Tetikleyin!

Büyüme Hormonunu Tetikleyin!

Spor salonuna girip te ağırlıkları ilk elimize aldığımızdan beri kuşkusuz hepimizin beklentisidir yağsız kas kütlemizi arttırmak… Her gün antrenmanlarla yorularak ve yorduğumuz bedenimizi besleyerek kas kütlemizi artırmaya çalışırız. Tabi burada en önemli nokta vücudumuzun bizim bu çabamızı ve ona verdiklerimizi görüp büyümeye teşvik olmasıdır. Peki vücudumuzun büyüme hormonu salgılamasını nasıl ve hangi besin destekleri ile arttırabiliriz? Yazımızda bu soruya cevap arayıp örnek besin destekleri ile açıklamalarda bulunacağız.

Her şeyden önce bilinmelidir ki yeterince zorlanmayan kas liflerinin yine aynı şekilde yeterince beslenmediği sürece büyümeye teşvik olması çok zordur. Bunun için yüksek hacimli ağırlık çalışmaları yapmalı, bir program dahilinde düzenli bir şekilde buna devam etmeli ve yıpranan kas liflerimizin tamiri için gerekli besin ve besin takviyeleri almalıyız. Tabi büyüme hormonu salgılanmasında en önemli hususlardan biri de gece uykusudur. Çünkü vücudumuz en çok geceleri biz uykudayken kendini yeniler. Bunun için gecede en az 7 saat uyku uyumamız büyüme hormonu açısından çok önemlidir.

vücut-gelişimi
Büyüme hormonu salgılanması açısından gece uykuya aç karnına yatılmamalıdır. Tercihen uyumadan 2 saat önce bir öğün yapılması vücudu büyümeye teşvik edecektir. Bununla beraber uykudan önce alabileceğimiz en önemli besin destekleri ise hiç kuşku yok ki en önemli amino asitlerden biri olan glutamin ve kabaca sütteki protein olarak nitelendirebileceğimiz kazein proteinidir. Glutamin özellikle eskiden beri tıpta kullanılmaktadır. Ağır yaralanmalar ve kazaların tedavi edilmesinde glutamin desteğinin alınması faydalı sonuçları sağlayabilmektedir. Ayrıca glutamin bağışıklık sistemini de destekleyen, hastalıklara karşı direnci arttıran bir amino asittir. Bununla birlikte ağırlık çalışmalarından sonra yıpranan kas liflerini onarmada da etkinliğine güvenilen bir amino asittir. Bu nedenle glutamin özellikle antrenman sonrasında ve gece yatmadan önce tüketildiğinde hem kas liflerinin onarılmasına destek olacak hem de yazımızda bahsettiğimiz büyüme hormonu tetikleyicisi olarak görev yapacaktır.

Milk, milk and hands Bir diğer önemli büyüme hormonu tetikleyicisi ise kazein proteinidir. Süt proteini olan kazein genellikle gece uyku sırasında 7-8 saatlik sindirim süresiyle uykunuzda vücudunuzu ve kaslarınızı besler ve onarır. Bu nedenle uzun uykuda olan vücudunuz, gece yatmadan önce alacağınız kazein proteini ile hem katabolik kas yıkımı sürecini yavaşlatacak, hem de büyüme hormonunu ve yapılanmayı teşvik edecektir. Ayrıca kazein proteininin antrenman sonrası whey ile beraber alındığında, sadece whey alanlara göre daha fazla büyümeyi ve protein sentezini desteklediği de yapılan bazı araştırmalarla desteklenmiştir. Bununla birlikte kazein proteininde bol miktarda glutamin de bulunmaktadır. Antrenmandan sonra ve bilhassa gece yatmadan önce alacağımız kazein ve glutamin kombinasyonu protein sentezini arttıracak ve hedeflediğimiz daha kütleli bir vücuda bizi bir adım daha yaklaştıracaktır.

xproglutamineXpro Glutamine Drink Powder: Özellikle aromasız amino asitleri tüketmek acımsı tatları yüzünden hiç kolay değildir. İşte bu soruna çare oluyor xpro glutamin tozu. Tatlandırıcı olarak sukraloz içermesi de ürünün diğer bir avantajı. Ayrıca fiyatı da uygun sayılabilecek seçeneklerden biridir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

 

mvpglutamineMVP High Impact Glutamine: Yüksek servis miktarı ile öne çıkan bir üründür. Aynı zamanda ultra mikronize edilmiş olması vücudumuz tarafından nispeten daha iyi bir şekilde emileceğini gösterir. Tamamen saf glutamin içeriklidir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

 

caseinOptimum Casein Gold Standard: Dünyanın en çok satan markalarından olan Optimum’un uzun yıllardır tercih edilen ürünüdür. Yüksek glutamin içeriği ve içinde bulunan ekstra sindirim enzimleri ile gece boyunca kaslarımızı emanet edebileceğimiz bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0