Bulk Dönemi ve Beslenme

Bulk Dönemi ve Beslenme

BULK NEDİR?

Kilo alma , hacim kazanma anlamına gelen bulk. Sporcuların özellikle vücut geliştirmeyle uğraşanların kas ağırlıklı olarak hacim kazanmayı hedefledikleri döneme verilen isimdir.

NEDEN VE NE ZAMAN BULK DÖNEMİNE GİRMELİYİM?

Asıl amaç tabi ki kas kazanımıdır ama yağsız görünümlü, parçalı kas kazanımı kolay değildir. Bunu sağlamak için önce iyi bir hacim kazanmak sonrasında yağları yakmak gerekir. Büyümek isteyen sporcular için en uygun dönem kış dönemidir.

BULK DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her ne kadar maksimum hacme ulaşmayı hedeflesek de bu dönemde her şeyden sınırsızca yemek doğru değildir. Asıl amaç minimum yağ alarak ağırlaşmaktır çünkü bulktan sonra definasyon dönemi gelir ve bu dönemde mevcut yağların yakılması gerekir. Ne kadar çok yağınız varsa definasyon döneminiz o kadar uzun sürer ve bu da asla istenmeyen bir durumdur.

NEYİ NE KADAR YEMELİYİM?

Protein elbette ki kas gelişim için önemlidir ancak aşırı protein alarak böbrek ve kemiklere zarar vermek istemeyiz. Bu yüzden kilo ( vücut ağırlığınız) başına 2 gramdan fazla protein almanıza gerek yok.

Karbonhidratlara gelince asıl mesele toplam karbonhidrat alımı değil hangi tür karbonhidratı ne zaman tükettiğinizdir.

Basit karbonhidratlar hızlıca sindirilir, kan şekerini hızlıca yükseltir ve glikojen depolarını doldurur fazla gelen kısım ise yağ olarak depolanır. Bu mantıkla antrenman öncesi ve sonrasında basit karbonhidrat alımı faydalı olacaktır.enerji harcamadığınız dönemlerde ise kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz.

Basit karbonhidratlar : şeker, şekerli besinler, meyve suları, bal, pekmez, reçel, tatlılar , beyaz unlu mamüller, patates püresi, muz, üzüm karpuz, kavun, ananas gibi bazı meyveler

Birleşik karbonhidratlar: tam buğday ekmeği ve ürünleri, bulgur, esmer pirinç, esmer makarna, kara buğday, yulaf ezmesi, kabuğuyla yenen meyveler

Yağ kaynağı olarak fındık, fıstık, ceviz, yer fıstığı ezmesi, avokado, balık yağı, keten tohumu , çörek otu kullanmalı bunun dışında süt ürünlerini yarım yağlı kullanmalı ve et tavuk balığı ızgara şeklinde yemeli.

Bulk döneminde toplam enerji alımınızı 500- 700 kalori olarak arttırmanız yerinde olacaktır. Diğer türlü hızlı bir şekilde göbek yapabilirsiniz.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0