Bulk ve Definisyon Dönemleri Zorunluluk Mu?

Bulk ve Definisyon Dönemleri Zorunluluk Mu?

Yazı No: 6

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Bulk ve Definisyon Dönemleri Zorunluluk Mu?

Fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenenlerin neredeyse tamamı “bulk” ve “definisyon” dönemlerine aşinadır fakat ilk kez duyanlar için de kısa bir bilgilendirme yapayım. “Bulk dönemi” sporcuların kütlelerini artırmak için makro besin ve kalori alımlarını artırdıkları, çoğu zaman kas kütlesinin yanında yağ kütlesi de aldıkları dönemdir. “Definisyon dönemi” ise bulk döneminin aksine vücut hatlarını belirginleştirmek için kalori alımını düşürerek ve antrenmanlardaki tekrar sayılarını artırarak yapılan dönemdir.

*NOT: Sıklıkla rastlanan “definasyon” yerine doğru şekli olan “definisyon” kelimesi kullanılmalıdır.

Kış ayları geldiğinde bulk kavramını daha önce duymuş olan gerek amatör, gerek profesyonel herkes bir an önce bulk dönemine başlamanın hesaplarını yaparlar. Kasım ayından sonra şubata kadar fitness ve vücut geliştirme ile ilgili sitelerin, sayfaların, forumların hepsinde bulk dönemi antrenmanı, bulk dönemi beslenmesi, bulk döneminde dikkat edilmesi gerekenler şeklinde uzayıp giden konular araştırılır. Bu büyük araştırmaların en sonunda maalesef çok daha büyük kafa karışıklıkları ile sonuçlanır. Bulk yapacağım diye fast food yiyenler, hacim kazanacağım diye 2-3 tekrarlı setler yapanlar, hacim kazanamam diye kardiyoyu tamamen bırakanlar ve nasılsa yağlanıyorum diyerek karın çalışmayanlar bu kafa karışıklıklarına en güzel örneklerdir.

Yaz ayları yaklaştığında da durum tam tersine döner. Bu sefer herkes plaj sezonu açılana kadar kışın aldıkları yağları verip, vücutlarını belirginleştirmeye çalışırlar. Fitness ve vücut geliştirme ile ilgili sitelerin, sayfaların, forumların tümü definisyon antrenmanı, definisyon beslenmesi, kas kaybetmeden definisyon yöntemleri ve definisyona yardımcı supplementler gibi birçok konuyla dolup taşar. Bulk döneminde olduğu gibi bu soruların da sonucu çoğu zaman maalesef hüsran olur. Çoğu sporcu (özellikle başlangıç ve orta seviye) ne bulk dönemini ne de definisyon dönemini tam anlamıyla kavrayamadıkları için birçok hata yaparlar. Bu konulardaki bilgi kirliliği en çok amatör ve orta seviye sporculara zarar verir.

 

Bugün size daha farklı bir yaklaşımda bulunacağım. Bulk ve definisyon döneminin zorunluluk olup olmadığından bahsedeceğim.

Kendimden başlayayım. Ektomorf vücut yapısına sahip bir sporcuyum. Vücut yapım dolayısıyla ne çabuk kilo alabiliyorum, ne de çabuk yağlanıyorum. Yağlanmama konusuda avantajım varken, zor kütle kazanma konusunda ise dezavantajım var. Peki ben yaz ve kış dönemlerinde ne mi yapıyorum? Tahmin edilenin aksine kışın bulk dönemine girip, yazın definisyon için uğraşmıyorum. 12 ay “clean bulk” şeklinde devam ediyorum. Ben ve benim gibi sporcuların katı bir definisyon dönemine girmesi gereğinden fazla kütle kaybından başka hiçbir şey getirmez.

Bulk ve definisyon dönemlerine karar vermeden önce ilk olarak vücudunuzu tanımalısınız. Kas kütlesi yetersiz bir ektormofun sırf yaz yaklaşıyor diye definisyon dönemine girmesi ne kadar verimsizse, kış döneminde yağ oranı yüksek bir endomorfun daha da yağlanacak şekilde bulk dönemine girmesi de aynı şekilde verimsizdir.

Sonuç

  • Önce vücudunuzu tanıyın.
  • Hedeflerinizi belirleyin ve vücudunuzun bu hedeflere ulaşmak için nelere ihtiyaç duyduğunu belirleyin.
  • Beslenme düzeninizi amacınıza uygun olarak hazırlayın.
  • Antrenman programınızı hedeflerinize ve vaktinize göre planlayın.

Güçlü kalın,

Berkay Türkkan

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0