Brokoli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brokoli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lahanagiller ailesinden olup kökeni İtalyaya dayanan bu sebzenin günümüzdeki en büyük üreticileri Çin ve Hindistandır.


100 gram için besin içeriği:

Günlük A vitamini ihtiyacının %12’sini (623 IU)

C vitamini ihtiyacının %149’unu (89.2 mg)

E vitamini ihtiyacının %4’ünü (0.8 mg)

K vitamini ihtiyacının %127’sini (102 mcg)

B6 vitamini ihtiyacının %9’unu (0.2 mg)

B2 vitamini ihtiyacının %7’sini (0.1 mg)

Folat ihtiyacının %16’sını (63 mcg)

B3 vitamini ihtiyacının %^3’ünü (0.6 mg)

Kalsiyum ihtiyacının %5’ini (47 mg)

Demir ihtiyacının %4’ünü (0.7 mg)

Magnezyum ihtiyacının %5’ini (21 mg)

Fosfor ihtiyacının %7’sini (66 mg)

Potasyum ihtiyacının %9’unu (316 mg)

Sodyum ihtiyacının %1’ini (33 mg)

Çinko ihtiyacının %3’ünü (0.4 mg)

Manganez ihtiyacının %10’unu (0.2 mg)

Selenyum ihtiyacının %4’ünü (2.5 mcg) karşılar

Bugüne kadar brokolinin faydaları üzerine yapılan 300’den fazla çalışmada elde edilen 3 ortak sonuç vardır;

(1) Hücre yapısını koruyarak vücudu kanser gibi hücre yapısını değiştirerek ilerleyen hastalıklara karşı koruma sağlar.

(2) Kronik iltihaplanmayı önler.

(3) Serbest radikallerle mücadele ederek vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırır.

Kanser: Kansere karşı vücudu koruyan fitokimyasal bileşikler (sulforaphane ve indol-3-karbinol (I3C)) içeren brokoli aynı zamanda detoks enzimlerini arttırarak vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemi: İçerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime yardımcı olur. 100 gram brokoli, uzmanların sağlıklı bir sindirim sistemi için önerdiği günlük besin lifi miktarının %10’nunu karşılar. Bu sayede düzenli olarak brokoli yemek kabızlık ihtimalini önemli oranda azaltmaktadır. Özellikle spor yapan bireylerin fazla tüketmek zorunda olduğu ve kabızlığa yol açan gıdaları almasından dolayı sindirimini hızlandırması için öğünlerinde brokoli önerilir.

Brokolinin sindirim, özellikle mide için bir diğer faydası vücut tarafından mide zarını korumak için kullanılan “izotiosiyanit” üretimine destek olmasıdır. Güçlenen mide zarı, ülser gibi mide çeperinde meydana oluşan hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelir.

brokoli-kalbe-yararliKalp ve Damar Sağlığı: Brokolinin kalp ve damar sağlığına 1 numaralı katkısı kolesterolü düşüren etkisinden ileri gelmektedir.

Kolesterol şikayetiniz varsa çiğ veya pişmiş brokoli yiyerek kolesterol seviyesini dengede tutabilirsiniz. Tabii yüksek kolesterolle mücadele sadece brokoli yemenin yeterli olacağını söylemek doğru olmaz. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmeli ve doymuş yağ ve trans yağ (hidrojene yağ) içeren gıdalar beslenmenizden çıkarmalısınız.

Brokolinin kalp ve damar sağlığı açısından 2 numaralı faydası ise B kompleks vitaminleri bakımından zengin olmasıdır. B vitaminleri sağlıklı damarlar için önemlidir ve B vitamini eksikliğinde kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç gibi hastalıkların baş tetikleyicisi “homosistein” seviyesi artar. Brokoli, homosisteini dengede tutmak için önemli vitaminler arasında yer alan B6 ve folat için oldukça iyi bir kaynaktır.

Detoks: Fiber, C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran sebzeler arasındadır. Yüksek miktarda besin lifi içeren brokoli bağırsaklarda biriken yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olurken diğer bileşenleri ile (Glucoraphanin, gluconasturtiian, ve glucobrassicin) karaciğer enzimlerini dengeleyerek karaciğer detoksu sağlar.

Antioksidan: Brokolinin antioksidan içeriği, vücudumuzda bulunan ve sayıları arttığında pek çok hastalığın gelişimini hızlandıran serbest radikalleri nötralize ederek koruma sağlar. Bu koruma, ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinden kansere yakalanma riskini düşürmeye kadar geniş bir yelpazededir.

D Vitamini: Özellikle güneşin yüzünü az gösterdiği coğrafyalarda yaşayanlar için D vitamini eksikliği büyük bir sorun olabilir.Çünkü D vitamini için en iyi kaynak güneştir. D vitamininin depolanması için önemli olan A ve K vitaminleri brokoli de bol miktarda bulunur ve düzenli olarak brokoli yemek, takviye şeklinde alınan D vitamininin vücut tarafından depolanmasına yardımcı olur.

sag%cc%86likli-beslenmeDiğer Faydaları

İçerdiği potasyum ile sinir sistemini destekler

Magnezyum ve kalsiyum ile tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur

C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir

Kalsiyum ve K vitamini ile kemik sağlığını korur

Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur

Alerji belirtilerini hafifletir

Vücutta asit dengesini sağlar

İltihap önleyicidir

Göz sağlığını destekler

Kan şekerini dengeler
yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0