Bol Protein ve Güç İçeren Kahvaltı

Bol Protein ve Güç İçeren Kahvaltı

Günlük beslenme düzeniniz, ucuz karbonhidratlar, çocuk işi yemekler ya da daha kötüleri ile beslenemeyeceğiniz kadar önemlidir. Üst düzey sporcuların bağımlısı olduğu bu kahvaltı şeklini siz de deneyin: Bir porsiyon et ve bir avuç kuruyemiş!

Hepimiz kahvaltının, günün en önemli öğünü olduğunu biliyoruz. Ancak tabağınızdaki kahvaltının sizin için ne kadar uygun olduğuna dikkat etmeniz de önemli ­hususlardan biridir.. Elbette “uygun kahvaltı” spordaki hedeflerinize göre değişir fakat ben size, antrenman yaparken iyi hissetmeyi ve iyi görünmeyi sağlayacak beslenme tavsiyelerinde bulunacağım.

Et ve kuruyemiş kahvaltısı” enerjiyi yükselten, verimliliği artıran ve zihinsel odaklanmaya yardımcı olan bir diyettir.

etDevamlı Güç İçin Et!

Sabahları kahvaltıda et yiyen herkes, işine daha iyi odaklanır ve gün içinde kendini daha enerjik ve güçlü hisseder.

Peki etteki sır nedir? Et, içerdiği yüksek protein sayesinde gün içerisinde, enerji seviyenizi yükseltir. Şeker ya da basit karbonhidratlar da size aynı etkiyi yapar ama protein eksikliği, yüksek enerji hissinin kısa sürmesine neden olacaktır. 2011 yılında gazetelerde yayınlanan, obezite ile ilgili bir makalede; yüksek proteinli ve normal proteinli diyetler uygulayan iki ayrı grup incelenmiştir. Yüksek protein alan grubun diğer gruba göre daha az açlık çektiği, gece daha az atıştırdığı ve yemeğe olan düşkünlüklerinin azaldığı anlaşılmıştır.

Çocukların kahvaltı alışkanlıklarını inceleyen bir araştırmaya göre, yüksek proteinli­ kahvaltının sadece sabah değil, öğleden sonraya kadar uzanan bir zaman diliminde yüksek oranda enerji verdiği kanıtlanmıştır.

Kan Değerlerinin Dostu Kuruyemişler!

Kuruyemişler, uzun vadede kandaki şeker seviyesini dengede tutmaya yarayan sağlıklı yağların en önemli kaynağıdır. 2011 yılı ortalarında, DiabetesCare dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; 50-100 gram arasında kuruyemişin, büyük bir dilim çörek ile eşit miktarda kaloriye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. David Jenkins, diyabet hastalarını üç gruba bölerek bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Birinci grup, günlük diyetlerine 75 gram fıstık eklemiş, ikinci grup protein açısından zenginleştirilmiş kepekli çörek ilave etmiş ve üçüncü grup ise bunların her ikisini de günlük diyetlerine eklemiştir. Üç ay sonra, ilk grupta LDL (kötü kolesterol) seviyesi ve diğer sağlıklı tüm kolesterol seviyeleri, diğer iki gruba göre artış göstermiştir. Aynı grup, kandaki glikoz kontrolünü gösteren HbA1c testinde de hatırı sayılır gelişmeler göstermiştir.

Bu çalışma, fıstığın yalnızca kalp sağlığı için değil, kan şekerinin düzenlenmesinde de etkili olduğunu ortaya koyulmuştur. Gerçek hayatta dengeli kan şekeri, karbonhidrat onarımı yapmak yerine tutarlı bir zindelik ve enerji üretimi sağlar.

BATUHAN ÇİTCİ

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0