Bir Sonraki Seviye İçin Gerekenler

Bir Sonraki Seviye İçin Gerekenler

Metabolizmayı hızlandır.

Genel olarak genetik faktörler , cinsiyet ve yaş metabolizma hızınızı belirlerler.  Erkekler kadınlara göre daha fazla kas kitlesine sahip oldukları için genellikle metabolizma hızları daha yüksektir. Ergenlikten sonra yaşın artmasıyla beraber , özellikle de 40’tan sonra, metabolizma hızınız azalmaya başlar.Metabolizmanızı hızlandırmak , daha kısa sürede daha fazla incelmek ve aynı zamanda sağlıklı kalmak mı istiyorsunuz? İşte daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmanın 7 yolu:

Direnç Egzersizleri

Düzenli ağırlık kaldırma egzersizleriyle kas kitlenizde artış sağlamış olursunuz ve böylece metabolizma hızınız artar. Burada anahtar kelime ‘düzenli’ ! arada bir ağırlık kaldırma çalışması yapmak size hiçbirşey kazandırmaz. Hedefin hafta en az 3 kez olmalı.

Aşırı Kalori Kısıtlamalarından Kaçının!

Vücudun en verimli şekilde çalışabilmesi için almanız gereken günlük enerji değeri 1200 kaloridir. Daha az enerji aldığınızda metabolizmanız yavaşlayacaktı.

Daha Çok Baharat!

Kapsaisin , acı biberde bulunan bir bileşendir ve yemekten sonraki saatler boyunca metabolizmanızı hafifçe hızlandırır. Çorbanıza , sebze ve etli yemeklerinize kıyılmış şili biberi ekleyin , ızgara ve salatalarınızı acı pul biberle tatlandırın.

Kahvaltı Şart!

Atlamak isteyeceğiniz son şey kahvaltı olsun! Kahvaltı ; bütün gece boyunca uykudayken düşen kan şekerinizi yükseltir.  Ayrıca güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak gece boyunca yavaşlamış olan metabolizmanız için başlangıç ivmesi olacak.

Yeterince Protein Tüketin

Yağ ve karbonhidratlarla karşılaştırıldığında ,proteinin sindirimi için biraz daha fazla enerji harcanır. Yağ içeriği yüksek olmayan protein kaynaklarını diyetinize ekleyin. Yumurta ,tavuk göğsü , deniz ürünleri , balık ,kurubaklagiller , az yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri tercih edebileceğiniz sağlıklı alternatifler.

Yeşil Çayınızı Yudumlayın

Çalışmalar ;Yeşil çayın , kafein de dahil , içerdiği birçok bileşik sayesinde tüketildiği dönem içinde metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. Hergün 1-2 fincan içmeye çalışın. Suplemanlardansa çayın kendisini tercih edin,  yeşil çaya ek olarak sağlığı tehdit edebilecek otlar eklenmiş olabilir.

Bir Fincan Kahvenin…

Kafein kahvede bulunur ve belli bir periyot boyunca metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlar, ayrıca odaklanma yeteneğinizi arttırır. Bu, gün boyunca kupalar dolusu kahve içmelisiniz demek değil. Çok fazla kafein alınması da kafeinin etkinliğini yitirmesine sebep olur ve diüretik etkisi sayesinde vücudunuz suyu kullanamadan atar.  Günde 1 fincan kahve yeterli.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0