Biceps Kaslarını Dengeleme

Biceps Kaslarını Dengeleme

BICEPS-KASLARINI-DENGELEMEÇeşitlilik sürekli gelişime giden bir numaralı anahtardır. Ancak sıkı form ve daimi gerginlik, simetrik ve tepeli biseps kasları için önemli unsurlardır.  

(S)  Ne kadar sıkı çalışırsam çalışayım biceps kaslarımın tepelerini yükseltemiyorum. Kollarımı daha iyi gelişmiş gösterecek şekilde onları nasıl şişirebilirim?  

(C) Biseps kaslarının şekli ve tepeleri büyük ölçüde genetiktir. Ancak bir kaç egzersiz benim tepelerimi geliştirmeme yardım etti. Bu egzersizlerden ikisi eğimli dumbbell curl ve ayakta high cable curl (ön veya arka çift-biseps pozunu vermeye benzer) hareketleridir. Eğilimli dumbbell curl hareketinde kilit nokta taban pozisyonundayken tam olarak gerilmenizi sağlamaktır. Her iki egzersizde de dördüncü-ikinci negatif tekrarları sıkı bir duruşla yaptığınızdan emin olun.

(S) Antrenman eşim preacher curl hareketinin biseps kası geliştirmede desteksiz curl hareketine kıyasla daha etkisiz olduğunu söyledi. Bu doğru mu?  

(C) Birinin diğerinden daha iyi olduğuna inanmıyorum. Desteksiz Curl hareketi hareket sırasında hile yaparsanız ve uygun bir duruşla biceps kaslarını gergin tutmaktansa ağırlığa asılırsanız daha etkisiz olabilir.   Ben preacher curl ve desteksiz curl hareketlerinin ikisini de kullanıyorum, çünkü sürekli olarak egzersiz, açı, tekra rsayısı, mola süresi ve tekrar ritmini vücudu uyum sağlamaya zorlamak için değiştirmek gerektiğine inanıyorum. Seçtiğiniz egzersizlerden daha önemli olan şey ise onları ne kadar doğru biçimde gerçekleştirdiğinizdir. Size faydası olabilecek bir tavsiye: Düzgün bir duruş kullanmak ve kaslarda sürekli gerginliği sağlamak biceps gelişimi için son derece önemli unsurlardır.

BICEPS-KASLARINI-DENGELEME-1

(S) Cable egzersizleri biceps ölçüsü için etkili mi yoksa özellikle ağır serbest sıklet hareketlerine mi odaklanmalıyım?  

(C) Nereye varmak istediğinizi biliyorum, ancak değişimin kritik olduğu fikrini desteklediğimden kas eklemek için hem cable’ları hem de serbest sıkletleri kullanıyorum. Doğru kullanıldığında cable hareketleri biceps ölçüsü için oldukça faydalı olabilir. Son zamanlarda biceps ve travez kaslarımı haftada iki defa gelişimlerini hızlandırmaya yönelik çalıştırıyorum. Bir gün tüm cable idmanını yapıyorum ve bir sonraki çalışmada özel olarak serbest sıklet çalışıyorum. Çalışmalarınızda asla kendini beğenmişlik tuzağına düşmemelisiniz. Antrenmanınızı taze tutmak için kullandığınız ağırlıkları çeşitlendirin. Yoğunluğunuz da bu sayede yüksek kalacaktır. Yalnıza hareketleri yapıp geçmek gelişimi durdurmanın sağlam bir yoludur.

 

BICEPS-KASLARINI-DENGELEME-2(Q) 43 cm’lik biceps kaslarım var ama hedefim mümkün olduğunca çok kas yapmak. Arkadaşlarım kollarımın vücudumun geri kalanına kıyasla fazla büyümeye başladığına dair beni uyarıyorlar. Bu gerçekten mümkün mü?  

(A) Ben simetri ve dengeden yanayım ama vücut geliştirmede belli vücut bölümleri vardır ki kimse (özellikle de jüriler) orantısız bir şekilde büyük olmasını umursamaz. Bu fenomen özellikle biceps ve travezlerde görünür. Örneğin Lee Priest’ e bakın. Kolları kesinlikle göğüslerini, delta kaslarını ve sırtını ezer geçer. Ancak kolları onun tanınmasını sağlayan imza özelliği olmuştur. O kollarla, dengesizliğe rağmen Demir adam’ı kazandı.  Eğer gerçekten kol çalıştırmaktan keyif alıyorsan, yerinde olsam simetrini ve dengeni zayıflatacak diye çok fazla büyümeleri konusunda endişelenmezdim.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0