Supplement (Besin Desteği) Zamanlaması

Supplement (Besin Desteği) Zamanlaması

Vücut geliştirme veya fitness yapan, aynı zamanda destek olarak da besin takviyesi kullanan birçok kişi bu ürünleri satın alırken haklı olarak beklenti içine girer. Ürünlerden verim almayı, arzuladığı vücuda ulaşmayı ister. Her ne kadar kulaktan dolma bilgilerle bu besin takviyelerinin isimleri ve ne işe yaradıkları hakkında bilgi sahibi olsak da birçoğumuz maalesef ki hedefleri doğrultusunda bu ürünleri nasıl ve ne zaman kullanacağını bilmemektedir.

zamanlama-performance
Vücut geliştirme sporunda detaylar çok önemlidir. Hem antrenmanda, hem beslenmede, hem de supplement (besin desteği) kullanımında detayları doğru yapmak bizi bir adım öne geçirecektir. Besin desteği kullanırken de en çok merak edilen detay neyi ne zaman kullanacağımızdır. Tabi birçok ürünün ambalajında kullanım detayları ve tavsiye edilen kullanım şekli bulunmaktadır. Ancak bu yazılar genele hitaben yazılmaktadır ve hem kişinin özel hedefleri doğrultusunda değişebileceği gibi hem de detaylı bir açıklama genel olarak olmamaktadır. Yazımızda belli başlı besin desteklerini kullanıcı hedeflerine göre bu bakımdan mercek altına alacağız.

shake-elidvenÖncelikle en çok kullanılan besin destekleri olan protein tozu ve amino asitleri ele alalım. Öncelikle protein tozunun whey olduğunu kabul edelim. Whey protein tozları ve amino asitler için en ideal kullanım zamanı antrenman sonrasıdır. Antrenman öncesi alınmalarında da antrenman esnasında kasların amino asit ihtiyacını gidereceği için kullanıma uygun bir zaman olarak düşünülebilir. Tabi antrenman öncesi de alınabildiği gibi vücudun en çok açlık çektiği anlardan biri olan sabah ilk kalktığımız zaman da hızlı sindirilebilme özelliği sayesinde amino asitler ve protein tozları kullanıma elverişlidir. Matriks yapıdaki birden çok protein türünden oluşan tozlar da antrenman sonrası alınabileceği gibi ara öğünler için de elverişlidir. Kazein ise en çok gece yatmadan önce kullanıma uygun protein tozudur. Bir diğer sık kullanılan besin desteği bcaa lardır. BCAA lar anti katabolik özellikleri sayesinde kas yıkımını önlerler. En çok diyet dönemlerinde kullanılır. Bcaa alımı açısından en uygun zamanlama ise öncelikle antrenman öncesi, daha sonra da yine antrenman sonrası ve sabah aç karnına almaktır.

creatine_etkileri
Yine yaygın olarak kullanılan kreatin ise bir performans arttırıcı olmasına rağmen antrenman öncesi değil, antrenman sonrası alınmalıdır. Kreatin alındıktan kısa bir süre sonra etki göstermez. Bu sebeple antrenman sonrası boşalan kreatin depolarını kreatinle takviye etmek en doğru kullanım şeklidir. Yine sık kullanılan glutamin daha çok antrenman sonrası ve gece yatmadan önce kullanılır. Gece kullanılmasının nedeni ise gece vücut uykudayken kas onarımının ileri seviyeye ulaşmasıdır. Glutamin de bu onarımda kaslarımıza göndermek isteyeceğimiz besin desteklerinin başında gelir. Antrenmandan sonra glutamin takviyesi ise yıpranan kas liflerinin acil glutamin ihtiyacını karşılaması açısından önemlidir.

Diyet yapan ve yağ yakımına önem veren kişiler genelde yağ yakıcı besin desteklerinden kullanır. Bunların başında kafein içeren termojenik yağ yakıcılar gelir. Bunların en uygun kullanım zamanı kardiyo veya antrenman seanslarından önce ve yemeklerden önce  alınmasıdır. Çünkü bu ürünlerin iştah kapatıcı özellikleri vardır ve diyet dönemlerinde ekstra karbonhidrat ihtiyacını azaltarak hedeflerimize yardımcı olurlar. L-karnitin bazlı yağ yakıcılar ise sadece antrenmandan veya kardiyo seanslarından önce alınmalıdır. Çünkü l-karnitin yapısı gereği vücut efor sarf ettiği zaman etkili olur.

5634_432770903483001_1828895494_nKilo aldırıcıların ve protein barların genel bir kullanım zamanı yoktur; fakat en çok öğün aralarında kullanılması uygun olur. Çünkü hem ara öğün ihtiyacınızı gidermiş olurlar, hem de büyük öğünlerde iştah azalması problemi yaşamamış olursunuz. Tabi protein içerikleri sayesinde antrenman sonrası da rahatlıkla kullanılabilir. Antrenman öncesi ürünler ve arjinin için en uygun kullanım zamanı kuşkusuz antrenmandan biraz önceki zamandır. Ayrıca saf arjinini yemeklerden önce alarak  damar açıcı özelliği sayesinde yediğimiz besinlerin kaslara daha hızlı ve etkili şekilde ulaşmasını sağlayabiliriz. Eğer multivitamin kullanıyorsanız bunların da en uygun kullanımı yemeklerle beraber alınmasıdır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0