Bcaa’dan En İyi Nasıl Yararlanılır?

Bcaa’dan En İyi Nasıl Yararlanılır?

Tükettiğiniz bu amino asitler gerçekten sizin için işe yarıyor mu ? Bu sorunun cevabı sizin hedefinize göre değişir. Aşağıda BCAA’nın bilimini anlatacağız , o zaman kendiniz için siz karar verebilirsiniz.

BCAA’ların lezzetli tatları bir yana, sonuç iki farklı noktaya varıyor: yaptığın egzersiz türü ve senin performans hedeflerin.

Dallanmış zincirli amino asitler 3 esansiyel amino asitten meydana gelir: lösin, izolösin ve valin. Bu amino asitler esansiyel olarak adlandırılır çünkü vücudumuz bu amino asitleri üretemez, bu yüzden bu amino asitler gıdalar yardımı ile vücuda alınması gerekir. Saf BCAA’ları karaciğer ve bağırsağa almak ve doğrudan kan dolaşımına geçirmek amacıyla, BCAA gereksiniminizi tavuk, sığır eti ve yumurta gibi gıdalardan almaya çalışsanız da takviye gıdaların bu yönde avantajları daha fazladır.

BCAA’lar özellikle kas oluşturmak veya kas bakım hedefleri olan bireyler için önemlidir. lösin, kas protein sentezini teşvik ederek ve protein parçalanmasını bastırarak protein metabolizmasını düzenler.


Önceki araştırmalar, egzersiz öncesi BCAA gıda takviyesi alımının protein sentezi oranlarını artırdığını, kas protein yıkımını baskıladığını, kas hasarının nedenlerini azalttığı ve kas ağrısının gecikmiş semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu bilgiler yeterince etkileyici değil mi?

Ayrıca BCAA’nın bir başka özelliği de yoğun egzersiz programları sırasında, acil bir enerji kaynağı olmasıdır. Daha yoğun ve daha uzun egzersiz, daha fazla BCAA’yı yakıt için kullanmaya davet edecektir. Valin egzersiz için enerji sağlanmasında önemli bir rol oynar.

Yapılan bazı araştırmalar ile BCAA’ların kana karıştıktan sonra doğruca beyine giderek serotonin seviyesini düşürdüğünü ve bunun da mental olarak güçlenme sağladığını söylemektedir.

Egzersiz sırasında içeceğinize bir veya iki ölçek BCAA eklenmesi de düşük karbonhidratlı diyetlerinize ve antrenmanınıza devam etmenizde yardımcı olabilir, çünkü egzersiz sırasında tükenen glikojen anında yorgunluğu azaltabilir ve yağ kullanımını artırabilirler.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0