Basmati Chicken Burger

Basmati Chicken Burger

Merhaba arkadaşlar, benim gibi antrenman sonrasında tavuk göğsünü tavada pişirmekten ya da haşlanmış olarak tüketmekten sıkılanlar için lezzetli bir öğün sunacağım. Özellikle antrenman sonrası tüketmenizi tavsiye ediyorum.

Gerekli Malzemeler

-Tavuk Göğsü

-1 yumurta

-Basmati pirinç (normal beyaz pirinçte olur) veya bulgur

-Soğan

-Tercihe göre kimyon, pul biber

Öncelikle ben tarifte bulgur pilavı kullandım lakin bulgur pilavının içine yarım bardak pirinç atarak pişiriyorum. Yani kullanacağımız bulgur veya beyaz pirinç pilav olarak önceden pişirdiğiniz şekilde olmalı.

Bütün malzemeleri rondoya atarak kıyma kıvamına gelinceye kadar çekiyoruz. Benim kendime göre kullandığım ölçüler aşağıdaki gibidir.

-180gr tavuk göğsü

-2.5 yemek kaşığı bulgur ve beyaz pirinçten oluşan pilav

-Yarım soğan

-1’er çay kaşığı kimyon ve pul biber

Bütün malzemeleri çektikten sonra, dibini hafifçe yağladığımız tabağa yuvarlak (burger) şekli vererek yerleştiriyoruz.

chicken-burger2Dilerseniz bu işlemden sonra dolapta biraz bekletip tavada pişirebilirsiniz ya da direkt pişirebilirsiniz.

Tavada pişirecekler için, dibini biraz zeytinyağı ile yağladığımız tavaya atıp üzerini kapakla kapatıyoruz. Pişme süresi 3-5 dakikadır. Pişme durumuna göre üst yüzünü çevirmeniz gerekebilir.

chicken-burger3Dilerseniz tam buğday ekmek arasında marul, domates vb. ile tüketebilirsiniz. Lakin hali hazırda içinde hem protein, hem karbonhidrat mevcut olduğundan ben direkt olarak tüketeceğim.

Not1: Antrenman sonrası öğünü odaklı tüketecek arkadaşların sadece beyaz pirinç kullanmaları antrenman sonrası basit karbonhidrat tüketimi açısından daha iyi olacaktır.

Not2: Okuduğum bir makalede soğan suyunun testosteron hormonu salgısı üzerinde olumlu etkileri olduğunu okumuştum. Soğan suyunu direkt tüketmek kulağa oldukça kötü geliyor, bu şekilde burger içinde ya da salatalarınızda çiğ olarak tüketmeniz faydalı olacaktır.

 Afiyet olsun

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0