Barbell Curl (Geniş vs Yakın Kavrama)

Barbell Curl (Geniş vs Yakın Kavrama)

Barbell curl hareketinin her iki şekli de biceps kaslarını hedefler ama hangisi biceps tepelerini hedeflemek için en iyisi?

BARBELL-CURL-1WIDE-GRIP BARBELL CURL

Bükme hareketini gerçekleştirmek için halteri geniş tutuş ile kavramak biceps kaslarının uzun (dış) başındaki baskıyı azaltarak kısa (iç) başındaki baskıyı arttırır. Kısa baş aynı zamanda iki kolla yapılan high cable curl, preacher curl ve Scott curl (preacher bench’in dik yanını kıvırdığınız hareket) gibi egzersizlerle çalıştırılır.  Kollarınızın önünde asılı durmanıza izin verdiğinizde otomatik olarak kısa başa daha çok baskı yapmış olursunuz ve böylece uzun baştaki gerginliği azaltırsınız. .


BARBELL-CURL-2

CLOSE-GRIP BARBELL CURL

Geniş tutuş versiyonunun aksine yakın tutuş bükme hareketi uzun (dış) başa çok daha fazla baskı bindiriyor. Uzun başı hedefleyen diğer bazı egzersizler eğimli-bench cable curl ve eğimli-bench dumbbell curl hareketleridir. Burada bükülme hareketini yaparken kollarınızın vücut düzlemlerinin arka taraflarının gerilmesini sağlarsınız, böylece dış başa çok daha fazla gerginlik biner. Eğer uzun başı hedeflemeye çalışıyorsanız eğim hareketleri sırasında dirseklerinizi vücudunuzun arka kısmında tutmanız önemlidir. Yakın tutuş Curl hareketi süresince de onları mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutun.  


AVANTAJ: Yakın Tutuş Barbell Curl

Artık hangi versiyonun hangi biceps bölgesini çalıştırdığını biliyoruz. Soru ise hangi başın tepe noktasını oluşturduğudur. Yanıt aynada. Arka çift biceps pozunu verdiğinizde ve dostunuz size biceps tepelerinizin harika göründüğünü söylediğinde aslında biceps kaslarının en tepe noktasının yüksek olduğunu ve tepe noktasından travez beline kadar kollarınızın geniş göründüğünü söylemektedir. Yani kol dış başları en iyi bu pozisyonda ifşa ettiğinden, biceps kaslarının tepe noktası uzun (dış) başıdır. En yüksek tepe yarışmanın kazananı yakın tutuş barbell curl oldu. Fotoğraflarda gösterilenden biraz daha yakın bir tutuş kullanın.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0