Bana Göre Hangi Protein Tozu?

Bana Göre Hangi Protein Tozu?

Hepimizin bildiği gibi protein tozu denildiğinde piyasada bulabileceğimiz birçok marka ve tür bulunmakta. Hal böyle olunca da tüketicilerin kafası karışmakta ve hangi protein tozunun kendisine göre uygun olduğu sorusunun cevabını aramakta.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki protein tozları içerik olarak besinlerden de elde edebileceğimiz amino asitleri içerir. Ancak hem pratik olması, hem de vücut tarafından daha rahat parçalanıp kullanılması nedeniyle birçok profesyonel ve amatör sporcular tarafından kullanılmaktadır.

Piyasada genel olarak bulabileceğimiz 3 farklı tipte protein tozu vardır. Bunlar whey dediğimiz peynir altı suyundan elde edilen protein tozları, matriks dediğimiz birden farklı türdeki proteinden elde edilen tozlar ve kazein dediğimiz içtiğimiz sütte bulunan  proteinden elde edilen tozlardır. Gelin bu farklı türdeki tozları birkaç örnek üzerinden değerlendirelim…

1- Whey Protein : Whey en çok ve yaygın kullanılan protein tozu çeşididir. Peynir altı suyunun toz hale getirilmesi ve bazı protein ayrıştırması işlemlerinden geçirilmesiyle elde edilir. Wheyler in en çok tercih edilme nedeni hızlı sindirilmesidir. Ortalama bir whey yaklaşık bir saat içerisinde sindirilir. Özellikle vücudun en çok ve hızlı şekilde proteine ve amino asitlere ihtiyaç duyduğu antrenmandan sonraki dönem içinde alınması tavsiye edilir. Kas protein sentezi yolu antrenmandan sonraki 1-2 saatlik dönem içinde yapılanma amacıyla hızlı sindirilen proteinlere ihtiyaç duyar. Antrenmandan sonra mümkün olan en kısa sürede alınması whey lerin etkisini arttırır. İhtiyaca bağlı olarak antrenman öncesi, sabah aç karnına vb durumlarda da whey alımı fayda gösterebilir.

Untitled-1Ultimate Prostar Whey Protein: Kendi kategorisinde hem en çok protein oranına (%83,3), hem de en çok porsiyon miktarına (80 servis) sahip protein tozudur. BCAA dediğimiz elzem amino asitleri de yüksek miktarda içerir. Ayrıca çok düşük karbonhidrat ve yağ oranına da sahiptir. Piyasadaki fiyat/performans ürünlerinden biri olarak rahatlıkla nitelendirilebilecek bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

Untitled-2Xpro Whey Complex Protein : İçerisinde hızlı sindirilen izole ve hidrolize proteinleri de barındıran, yine yüksek sayılabilecek porsiyon miktarına (71 servis) sahip, ayrıca bcaa ve glutamin amino asiti bakımından da zengin bir protein tozudur. Fiyatı avantajı da hesaba katıldığında bir diğer fiyat/performans ürünü olarak nitelendirebiliriz.
SATIN ALMAK İSTİYORUM

2 – Matriks Proteinler : Özellikle son yılarda sayıları artan, birden fazla protein türünü içinde barındıran protein tozlarıdır. Genelde hızlı sindirilen whey proteinler (1 saat), orta hızda sindirilen yumurta albümini (3-4 saat) ve yavaş sindirilen kazein proteinlerini (7-8 saat) içerirler. Eğer gün içerisinde beslenmenizde eksikler varsa ve uzun saatler aç kalıyorsanız bu proteinler tam size göre de denilebilir. Ayrıca içersinde whey barındırdığından antrenman sonrası tüketimine de uygundur.

Untitled-3Bsn Syntha-6 Protein: En eski ve köklü besin desteği markalarından biri olan BSN in çok uzun yıllardır lokomotif ürünü olan Syntha-6 ilk matriks proteindir. Ölçek başına 5 gram BCAA barındıran ve fiyat avantajı ile de öne çıkan bir üründür.
SATIN ALMAK İSTİYORUM

Untitled-4Optimum Complete Protein Tozu: Yine dünyanın sayılı protein tozu üreticilerinden optimum un bu kategorideki başarılı ürünüdür. Ürün hem porsiyon miktarı olarak kendi kategorisinde başarılıdır (57 servis), hem de yağ içeriği bakımından da yine kendi kategorisine göre oldukça düşük bir miktarda yağ içermesi (servis başına yalnızca 1.4 gram) ürünü tercih edilebilir kılmaktadır.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

3 – Kazein Proteinler: Yaklaşık 7-8 saatte sindirilen, bu süre içersinde vücudu amino asitlerle besleyebilen bir protein türüdür. Özellikle yüksek miktarda glutamin amino asiti içermeleri ve yavaş sindirilmeleri gece kullanımına uygundur. Gece vücudumuz uykudayken kas yapılanması gerçekleşir. Bu esnada vücuda kazeinle amino asit takviyesi daha üst seviye bir yapılanma sağlayabilir. Ayrıca bazı araştırmalara göre antrenman sonrası whey proteinine eklendiğinde protein sentezi sadece whey alımına göre daha fazla olmaktadır.

Untitled-5Optimum Casein Gold Standard Protein Tozu : Tamamen kazein proteininden oluşan, sadece 1 gram şeker ve 1 gram yağ içeren, ayrıca içersinde proteinleri daha iyi sindirmemize yarayan sindirim enzimleri de bulunan bir üründür.
SATIN ALMAK İSTİYORUM

Untitled-6Dymatize Elite Casein: Yine dünyanın önde gelen markalarından biri olan dymatize ın en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan kazein proteinidir. Ürünün en belirgin özelliği sıfır şeker içermesidir. Ayrıca bu üründe de sindirim enzimleri bulunmaktadır.
SATIN ALMAK İSTİYORUM

 

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0