Baklava Şeklinde Karın Kaslarına Ulaşmak

Baklava Şeklinde Karın Kaslarına Ulaşmak

ŞİMDİ BAŞLUntitled-1AYIN

Bugünlerde karın kaslarını ortaya çıkarmaya yönelik büyük bir akım var. Herkesin kollarını geliştirmek istemesi alışık olunan bir durum, ancak vücut geliştirme cemiyetinde orta bölümdeki kasları mükemmel hale getirmeye doğru bir geçiş söz konusu.

Bu durum Kuzey Amerikalıların %65’inin fazla kilolu olması ve bu kişilerin yarısının obez kategorisine girmesinden kaynaklanan bir geri tepme olabilir. Yıllar önce toplum farklıydı. Evet, “eski zamanlarda” neler olup bittiğini bildiğimi iddia edebilirim. Ben de tam anlamıyla ‘eski’ sayılırım… bu yüzden yıllar önce herkesin bir deri bir kemik olduğu iddiam asılsız değil. 74 cm bir bel çevresine sahip olmak oldukça yaygındı. Hemen hemen herkesin karın kasları vardı. (O günün vücut geliştirme reklamlarında bile şu türde başlıklar yer alıyordu; “Hey Sıska! – Artık kilo alabilirsin!”)
Günümüzde ise bu durum oldukça farklı. Adeta hiç kimsenin karın kası yok. Fast-food alışkanlıklarımız bizi bu hale getirdi. Ancak elbette ki bu yalnızca görüntüyle ilgili bir sorun değil. Sağlığımız, dayanıklılığımız ve yaşam süremiz risk altında.
Peki bu durumda ne yapmak gerek? Pek çok insan bel çevresinin kalınlığını azaltmak ve altı bölmeli baklava kaslarına sahip olmak için yapılması gerekenin o bölgeyi çalıştırmak ve genel kalori alımını azaltmak olduğu düşüncesindedir. Ancak işin aslı böyle değil. Egzersiz önemlidir fakat aşırı yapılmasına gerek yoktur. Ayrıca, bir ölçüde işe yarasa da, tek bir kalori azaltma eyleminin başarılı olacağı kesin değildir. Önemli olan sizin yiyecek seçiminizdir. Doğru şeyleri yemelisiniz. Boş kaloriler kötüdür. Kalori miktarları sizin önceden belirlenmiş izin parametreleriniz içerisinde olsa bile, abur cubur yemek kabul edilebilir değildir.
Kısacası, sağlıklı beslenmek zorundasınız. Spor salonunda ne kadar çalışırsanız çalışın, gereksiz şeyler yemenin verdiği zararları yok edemezsiniz. Köpeğinize kahvaltıda hamur işi, kahve ve sigara verir miydiniz?
Sağlıklı yemek, gerçek besin değerlerine sahip; minimum (tercihen sıfır) miktarda katkı maddesi, koruyucu, dolgu maddesi, tatlandırıcı, renklendirici, vs. içeren yiyeceklerden oluşur. Yüksek kaliteli tipik sağlıklı yiyecek seçenekleri arasında yulaf ezmesi, ızgara derisiz tavukgöğsü, balık, öğütülmemiş tahıllar, tatlı patates, esmer pirinç, tuzsuz badem, ve her türlü sebze ve meyveler yer alır. Kızartılmış, tuz ve şeker yüklü yiyecekler liste dışındadır. Paketin üzerindeki etikette telaffuz edilemeyen içerikler sıralanıyorsa, alışveriş sepetinize o ürünü koymayın. Bir ürünün imalatına insan eli değmişse, sizin ve bel çevrenizi için zararlı olma ihtimali yüksektir. 

Sağlıklı beslenme yağsız bir bel çevresine kavuşmanızı sağlamanın yanı sıra (daha sonrası için altı bölmeli baklava kaslarını da garanti eder), daha uzun yaşama şansınızı da büyük bir oranda arttıracaktır. Şimdi genç olduğunuz için 60’larınıza ya da 70’lerinize geldiğiniz yılları düşünmek aklınızın ucundan bile geçmiyor olabilir, ancak inanın bana kalp krizinden (ya da aynı derecede trajik başka bir nedenden) ölmezseniz, o güz yıllarına mutlaka geleceksiniz.

Karın kasları için vereceğimiz antrenman önerilerimizi bir sonraki yazımızda sizler ile paylaşacağız bizi takip etmeye decam edin..

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 4
 • comment-avatar
  Olcay 5 sene önce

  Hocam yaklaşık 8 aydır bu sporla uğraşıyorum 75 kg kassız halimden 61 kg kassız hale dönüştüm , bişey yemeden yaptığım sporla eridim kas oluşumu neredeyse göremedim şimdilerde , bahsettiğiniz gibi kaliteli karbonhidratlarla beslenip 180-200 gr protein alıyorum , supplement kullanmıyorum . Kilo almaya başladım kollarım 1 cm genişledi , ancak karnım inanılmaz genişledi absürd bir duruş oluştu bira göbeği denilen göbek gibi duruyor bu durum değişecek mi böyle devam etmelimiyim bazı şeyleri değiştirmelimiyim çok merak ediyorum. Alkol sigara kullanmıyorum , ilginiz için teşekkürler…

  • comment-avatar

   Antrenman programınıza ek olarak karın ağırlıklı bir program eklemenizi tavsiye ederiz.Karın bölgesi çalıştığında bu sorununuz ortadan kalkacaktır

 • comment-avatar
  huseyin kubilay 5 sene önce

  Yaklasik 2 aydir kardiyo yapiyorum.gozle gorulur bir incelme var vucudumda ancak bu incelmeyi kilom yalanlar gibi acaba beslenme seklim mi yanlis.96 kg ve 190 cm boy,kiloma gore beslenme icin nasil bir yol izlemeliyim,kalori ve protein hesaplamasini nasil olur bilgi verebilirmisiniz?tesekkur ederim

  • comment-avatar

   Boy ve kilo oranınıza bakıldığında kilonuzun fazla olduğu gözükmekte. Kardiyo sonucunda vücudunuzda bir incelme olacaktır bu muhtemelen vücudunuzun daha çok çalıştığı bölgeleridir. Vücudunuzda fazla kiloların olduğu bölgelere daha fazla ağırlık vererek antrenman programınızı düzenlemeniz gerekecektir.