L-Arjinin Nedir? Ne işe Yarar?

L-Arjinin Nedir? Ne işe Yarar?

L-Arjinin, egzersiz sırasında kan damarlarının büyümesini, genişlemesini düzenleyerek kas kütlesini arttırır, oksijen, besin maddeleri ve hormonları gereksinim duyulan seviyede nitrik oksite dönüştürür. Daha da iyisi, Kuzey Carolina Üniversitesi’nden bir araştırma, Arjininin vücut yağını azalttığını keşfetmiştir. Araştırmacılar, dört hafta boyunca gözlemledikleri sporcuların kazanmış olduğu her 1 kilo kas için 1 kilo yağ kaybettiğini tespit etmişlerdir.

L-Arjinin Nedir ve Nereden Geliyor?

Arjinin yarı esansiyel amino asittir. Bu, sayısız fizyolojik işlevleri yerine getiren temel yapı taşıdır.

Arjinin vücudun doğal olarak üretemediği amino asitlerdendir. Bu nedenle arjinin bakımından zengin gıdaları tüketmek önemlidir.

Arjinin fındıkta, çekirdekte, yer fıstığında ve bademde yoğun halde bulunur.


Arjinin Ne İşe Yarıyor ve Hangi Bilimsel Araştırmalar Bunu Desteklemek İçin Kanıt Sunuyor ?

Arjinin birçok fizyolojik sürecin uygulanması için önemlidir. Bu fizyolojik süreçler, hormon salınımı, büyüme hormonu çıktısındaki artış, toksik atık ürünlerin vücuttan çıkarılması ve bağışıklık sistemi savunmalarını içerir.

Çünkü arjinin damar genişlemesi için nitrik oksidin öncüsüdür. Göğüs krampları, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi durumların tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Son zamanlarda, Arjinin içeren besin takviyeleri, Arjinin’in nitrik oksit üretme kabiliyeti, serbest radikalleri temizleme kabiliyeti ve kas hücrelerini işaretleme, büyüme hormonu salma ve kötü kolesterolü yok etme nedeniyle popüler hale geldi. Arjinin vücudun tuz seviyesini düzenlemeye de yardımcı olur.

Cildin altında kalan suyun vücudu pürüzsüz, şişmiş ve yıkanmış görünmesini sağladığı için bu sebeple yarışmaya katılan vücut geliştiricilerin ilgisi arjinine fazladır. Arjininin azot tutma özellikleri vücut geliştirme ve bilim toplulukları içinde iyi bilinmektedir. Ayrıca arjininin, damar genişlemesi yeteneği ve protein sentezine katılma kabiliyeti nedeniyle kas gelişiminde çok önemli olduğu biliniyor.


Kimlerin Arjinine İhtiyacı Var? Eksikliğinde Belirtileri Neler?

Herkesin arjinine ihtiyacı var. Özellikle arjinine ihtiyaç duyan nüfus, büyüyen çocuk, bebekler, sporcular, obez veya kilolu ve yaşlı insanlar. Yetişkin popülasyonlarda Arjinin gerekli olmayan bir amino asit olarak düşünülür (doğru bir düşünce değil). Buna karşılık, çocuklar için, bağışıklık sisteminin savunması ve geliştirilmesi, büyüme fonksiyonları için şarttır (esansiyel amino asit).

Hard training sporcular arjinin ile bağışıklık sistemini artırabilir, böylece sporcunun daha fazla egzersiz yapmasına ve aşırı egzersizle ilişkili küçük hastalıkların zararlı etkilerinden kaçınmasına yardımcı olur.


Arjininin büyüme hormonu seviyelerini arttırma yeteneği, lipid oksidasyonunu teşvik etme kabiliyeti, kan basıncını düşürme kabiliyeti ve arteryal plakı azaltma yeteneği nedeniyle arjininin takviye edilmesi, obez insanlar için yararlı olabileceğini kanıtlamaktadır.

Piyasadaki birçok protein tozu, arjinin de dahil olmak üzere amino asitlerle güçlendirilmiştir. Bunu aklınızda tutarak, kaynaklardan ne kadar arjinin içtiğinize özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca Arjininler proteinlerden ayrı olarak alınabilir ve kas gelişimi hedeflenebilir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0