Arginin ve Etkileri

Arginin ve Etkileri

Yeni araştırma Arginin takviyesinin Amino asitin hasarlı dokulara aktarımını teşvik ettiğini ve böylece anabolizmayı desteklediğini gösteriyor.

Pek çok kimse L-Arginini nitrik oksidi arttırabilmesi sebebiyle mucizevi kas geliştirici olarak adlandırmıştır. Ancak gelişen bilim bu kuvvetli aminonun birden fazla mekanizma aracılığıyla büyüme potansiyelini etkileyebileceğini gösteriyor.

dumbell ve göğüs hareketi

Bir süredir bildiğiniz üzere antrenman öncesinde Arginin ile takviye yapmak arttırılmış damarlanma, daha iyi kas pompalanması ve daha yoğun çalışmalar sağlayabilir.

Bu etkiler kuvvetli damar genişletici nitrik oksidin (NO) arttırılmış üretiminden kaynaklanır.  NO’nun kas büyümesi ve kuvveti üzerindeki etkilerinin çoğu kasa kan akışının arttırabilmesi ve böylece anabolik (kas-geliştiren) besin maddelerinin dağıtımını desteklemesi ve metabolik yan ürünlerinin (örneğin, laktik asit) kanlanması sayesindedir.

Ancak biriken bilimsel kanıtlar yalnızca daha iyi kas edinimini desteklemekle kalmaz; aynı zamanda argininin damar genişletme ve kas pompalamadan daha fazlasını desteklediğini gösterir.

Clinical Nutrition’da (2008) basılan son döneme ait bir araştırmada Galveston, Teksas’da bulunan Shriners Çocuk Hastanesindeki bilim adamları NO’ya ilişkin mekanizmalardan bağımsız olarak argininin anabolik potansiyelini tekrar araştırdı.

arginine ile büyümek

Tavşanlarda yanık türünde bir zedelenme kullanarak araştırmacılar argininin net protein dengesini ve nitrojen içeriğine eş değerde amino asit karışımı alan hayvanlara kıyasla deride ve iskelet kasında iyileşmeyi büyük ölçüde arttırdığını bulmuşlardır. Araştırmacılar   argininin özellikle hasarlı dokulara amino asit aktarımını teşvik etmek suretiyle (örneğin katabolik durumda olanlar) anabolizmayı desteklemek üzere protein sentezi için arttırılmış amino asit mevcudiyetini sağlayarak gerçek anabolik etkiler ürettiği sonucuna varmışlardır.

Pek çok kas geliştirici takviyede olduğu gibi Arginin tamamlayıcı mekanizmalar dışında çeşitli mekanizmalar aracılığıyla kas büyümesini harekete geçirir. Meşhur NO ilişkili mekanizma yalnızca bir tanedir. Bu popüler amino aside üzerinde yürütülmeye devam eden araştırma ile anabolik etkiyi nasıl ortaya çıkardığına dair daha fazla bilgi verileceğini umabilirsiniz.


ARGİNİN PUAN ÇİZELGENİZ

Yıllar boyunca Arginin, kas ediniminin söz konusu olduğu yerde kuvvetli bilimsel destek aldı. Ancak hepsi bu değil. Aşağıda bu popüler aminoyu takviye ederek umabileceğiniz güncel çok sağlam faydaları bulabilirsiniz. 

-Arttırılmış nitrik oksit  (NO) üretimi ve kan akışı

-Arttırılmış kas kütlesi

-Azaltılmış vücut yağı

-Sakatlanmalarda iyileşme süresinin azalması

-Arttırılmış kardiyovasküler sağlık

-Azaltılmış kan basıncı

-Geliştirilmiş insülin duyarlılığı

-Büyüme Hormonu salgılanmasının uyarılması

-Bağışıklık sistemine destek

YORUMLAR

WORDPRESS: 0