Amino Asit mi Whey mi ?

Vücut geliştirme sporu ile yeni yeni ilgilenmeye başlayan, ya da besin desteği kullanımına yeni karar veren kişilere ilk tavsiye edilen besin destekleri hiç kuşkusuz amino asit ve whey dir. Büyük bir çoğunluk spor salonundaki antrenörünün veya spor yapan arkadaşlarının tavsiyesi üzerine çok da fazla bilgi sahibi olmadan birisine yönlendirilir. Peki nedir amino asit ve whey? Aslında yapı itibariyle birbirinden çok farklı olmayan bu iki besin desteğini yazımızda inceleyip karşılaştıracağız ve ürün örneklerini inceleyeceğiz.

0ab17904b211e88487fbe11f20c49042Bir protein tozu çeşidi olan ve en sık tüketilen protein tozu olan whey, kaba bir tanımla açıklarsak peynir altı suyunun işlenip toz haline getirilmesiyle elde edilen bir üründür. Yani aslında doğal bir besinden elde edilen işlenmiş bir üründür. Amino asitler ise proteinlerin yapı taşıdır ve wheyler alındıktan sonra amino asitlere parçalanıp, ondan sonra sindirilirler. Yani buradan çıkarabileceğimiz sonuç amino asit ve whey arasındaki temel farkın sindirilme süresi olduğudur. Tabi burada bahsi geçen süre bir saatten az bir farktır. Ayrıca amino asitler saftır, yani içeriğinde hemen hemen başka bir şey bulundurmazlar. Hemen hemen diyoruz çünkü amino asitler de tablet haline getirilirken bazı işlemlerden geçirilip, bazı katkı maddeleri alırlar. Ancak whey ürünlerinin içeriğinde karbonhidratlar, yağlar, sindirim enzimleri ve diğer maddeler eser miktarda bulunabilir.


1332

Peki amino asit ve whey birlikte kullanılabilir mi, ya da hangisini tercih etmeliyiz?

Öncelikle eğer spora yeni başlayan biri iseniz, veya ilk besin desteği kullanımınız olacaksa hem whey, hem amino asit kullanmanız çok fazla gereklilik göstermez. Eğer sadece birini alabilecek maddi güce sahipseniz wheyler içerdikleri amnio asit değerleri ve fiyat performans oranları ile biraz daha tercih edilebilirler. Ancak amino asit tabletleri de hem taşıma hem de tüketme kolaylıkları sunduğu için tercih edilebilirler. Ayrıca amino asitleri spor öncesi de kullanmak fayda gösterebilir. Antrenman esnasında yıpranan kas dokularının ani tamiri için görev yapabilirler. Bununla birlikte whey kullanımına döngüsel olarak ara veren kullanıcılar da bu zamanlarda amino asitlerle takviye yaparlarsa fayda görebilirler. Tüm bunların dışında amino asitleri veya wheyleri hem bulk dediğimiz hacim kazanma hem de definasyon dediğimiz diet dönemlerinde rahatlıkla kullanabiliriz. Yaygın olarak düşünce besin desteği kullanımına yeni başlayacak kişilere amino asit tavsiyesi olsa da bu düşünce aslında çok fazla mantıklı değildir. Yani ilk besin desteğini rahatlıkla whey olarak kullanabileceğimiz gibi ileri seviye bir sporcu da ihtiyacı halinde rahatlıkla amino asit kullanabilir. Yani amino asit ve whey arasında bir kullanım önceliği yaratmak çok fazla bilimsel bir yaklaşım değildir. Bununla birlikte aynı anda alınmamak kaydıyla da amino asit ve whey ler in besin desteği kürümüzde birlikte yer almasında sakınca yoktur. Toplumumuzda sıkça intiba yarattığının aksine tek başına amino asit veya tek başına whey ile hacim/kütle kazanma da tamamen bir efsaneden ibarettir. Besin destekleri adı üzerinde destek ürünlerdir. Bu ürünler dengeli ve düzenli bir beslenme programı olmadan tek başına mucizeler yaratamazlar. Ancak sizi beslenme programınızla birlikte hedeflerinize ulaştırmada yardımcı olup, yolunuzu kısaltmaya çalışırlar.

scitec aminoScitec Amino 5600: Hemen hemen her keseye uygun, özellikle yeni başlayan kullanıcılar için tavsiye edebileceğimiz, yutulması nispeten kolay tabletler içeren bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

aminomaxGaspari Amino Max 8000: Porsiyon sayısının yüksekliği ile dikkat çeken, içeriğinde hidrolize edilmiş amino asitleri de barındırdığından vücut tarafından çok çabuk emilebilen bir üründür. Ayrıca içeriğinde performans arttırıcı kreatin monohidrat ve taurin gibi maddelerin de bulunması ürünü üst düzey bir ürün yapmaktadır.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

scitecwheyScitec Whey Protein: Ekstra amino asitler, glutamin ve taurin ile zenginleştirilmiş içeriği ile dikkat çeken, ayrıca 78 servis sayısı ile piyasadaki en fazla porsiyon adedine sahip whey lerden biri olan üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

goldstandardOptimum Gold Standard Whey: Dünyada ve ülkemizde en çok satılan, en çok tercih edilen wheydir. Çok uzun yıllardır tüm listelerde bir numara olan ürün hem yüksek servis sayısı, hem de zengin amino asit profili ile dikkat çekiyor. Ayrıca ürün izole wheyleri ve proteinlerin daha hızlı bir şekilde, tamamen amino asitlere parçalanıp sindirilmesini sağlayan sindirim enzimlerini de barındırıyor.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0