Alkol Kaslarınıza Ne Yapar?

Alkol Kaslarınıza Ne Yapar?

Yazı No: 11

Hazırlayan: Berkay Türkkan 

Alkol Kaslarınıza Ne Yapar?

Cuma ve cumartesi geceleri özellikle sporcular için en tehlikeli zamanların başında gelir. Arkadaşlardan gelen teklifler, özel günler, organizasyonlar hep bu iki geceye yoğunlaşır. Aynı zamanda tüm haftanın yorgunluğu da genellikle cuma ve cumartesi geceleri atılır. Hal böyle olunca sporcuların  alkol başta olmak üzere beslenme düzenlerinden taviz verme ihtimalleri de artar.

Bugünkü yazımda özellikle en çok merak edilen kısım olan alkole değineceğim. Merak etmeyin, yazımın devamı anlaşılması güç bilimsel terimlerden oluşmayacak. Durumu mümkün olduğunca kısa ve öz anlatacağım.

Alkolden ödül olur mu?

İlk olarak şunu açık bir şekilde söyleyebilirim: “Alkol ile ödül öğünü olmaz”. Haftanın geriye kalan 5-6 günü hiçbir şekilde beslenme programınızdan şaşmıyor olabilirsiniz fakat bu size geriye kalan günde alkol tüketebilme lüksünü vermez. Profiterol, hamburger, pizza gibi ödül öğünleri bir yana, alkol bir yana. Haftalık ödülünüz asla alkol olmamalı.

Ama hamburgerden daha az kalorisi var?”

Bir gram alkolde 7 kalori bulunur. Bir “Steakhouse burger” ise yaklaşık olarak 800 kaloridir(En sevdiğim hamburger olduğu için kalori değerlerini de biliyorum, ne tükettiğinizin her zaman farkında olmalısınız). Sadece kalori değerlerine bakınca alkol çok daha makul bir tercih gibi gözüküyor değil mi? Maalesef gerçekler sandığınız gibi değil. Neden mi?

Alkol vücudunuza ne yapıyor?

  • Alkolün vücudunuzda yarattığı en basit etki sıvı kaybına sebep olmasıdır. Bir kadeh, bir kadeh daha derken vücudunuzdan ciddi anlamda sıvı kaybetmeye başlarsınız. Ertesi gün yaşanan baş ağrılarının en önemli sebebi de bu sıvı kaybıdır.
  • Alkolün ikinci etkisi yağ yakımınızı durdurmasıdır. Alkol tükettiğiniz zaman metabolizmanız yavaşlar, dolayısıyla yağ yakımınız da azalır.
  • Alkolün etkisi anlık değildir. Devamında gerek günlük düzeninizi gerekse antrenman performansınızı etkiler. Alkol tükettikten sonraki gün antrenmanınızı gözlemleyin. Performansınızın düştüğünü fark edeceksiniz.

Özel günlerde hangi alternatiflere yönelmelisiniz?

En çok gelen sorulardan biri de “Özel günlerde alkol almak durumunda kaldığımızda ne yapmalıyız?” oluyor. Hiçbir özel günde alkol tüketme zorunluluğu olacağını düşünmüyorum, bu gibi durumları biraz bahane olarak görüyorum fakat diğerlerine kıyasla şarap daha az zararlı bir tercih olacaktır.

Bu bilgiler ışığında artık cuma ve cumartesi gecelerinizi daha sağlıklı geçirmemeniz için hiçbir sebep yok. Beslenmenizle fark yaratmadan vücudunuzla da fark yaratamayacağınızı unutmayın.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0