Ağırlık Kaldırmanın Psikolojisi

Ağırlık Kaldırmanın Psikolojisi

Bomboş bir spor salonu, demir yığınları, ter ve yüksek müzik. Vücut sıcaklığın artıyor kaslarına dolan kanı hissediyorsun bir tekrar daha! Bir tekrar daha!

Sabah gün ışığına gözlerini açtın, yatakta sağa sola dönerken bir önceki antrenmanda çalıştığın bölgenin sızısını hissettiğinde hafif bir gülümseme geliyor dudaklarına. Evet, bu duyguyu yaşamayan bilemez. Vücut geliştirme sadece kas büyümesinden estetik duruştan kaldırdığınız kilodan ibaret değil. Yüzlerce kiloyu yerçekimine karşı kaldırırken hayatınızdaki rahatsız edici yaşantıları, stresi, dayanamadığınız hatıraları yerin dibine gömüyorsunuz. Her bir antrenman testosteronun verdiği sınırsız kudreti gezdiriyor kan damarlarında. Spor salonlarında insanların alnından damlayan milyonlarca ter damlasında kendini sürekli yenileyen milyonlarca başkaldırı vardır.

Yağ oranını düşürmek? Kas kütlesini arttırmak? Hedefinin kendisinden çok bu hedefe doğru giderken geçirdiğin süreçten zevk alırsınız. Birçok spor adamı ve tecrübeli sporcu anılarında en çok kendi zaferlerinden değil, yarışmadan önce ve sonra aylarca süren hazırlıklarında duydukları zevk ve hazdan bahseder. Ağırlık kaldırmak yarışma kazanmaya, arzulanan bir vücuda, inanılmaz ölçülere indirgenemez, çünkü o bunların hepsinden daha fazlasıdır.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0